Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Kończymy rok szkolny

22 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu, podczas którego dyrektor szkoły w sposób szczególny nagrodził i wyróżnił laureatów ostatnich konkursów, jak również uczniów, którzy aktywnie włączali się w dodatkową działalność szkoły. 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015 – 2016. Wszystkim życzymy bezpiecznych, radosnych i pełnych przygód wakacji! Smile Zapraszamy do galerii!

 
Klasy drugie w Ostrawie

21 czerwca klasy drugie wzięły udział w wycieczce integracyjnej do Ostrawy. Tam zwiedzili Muzeum Techniki oraz zoo. Zapraszamy do galerii!

 
FESTYN RODZINNY 2016

16 czerwca 2016 roku w godzinach od 16.00 do 19.00 na terenie naszej szkoły odbyła się impreza środowiskowa  FESTYN RODZINNY 2016 pod hasłem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem. Impreza ta organizowana była we współpracy z Radą Rodziców naszej szkoły, która także przygotowała swoje niespodzianki. 

Na wszystkich czekało wiele ciekawych atrakcji: występ artystyczny zespołu wokalnego i gitarowego, występ grupy uczniów grających na keyboardach, zabawy sportowe dla dzieci oraz rodziców, „miasteczko rowerowe”, w którym ruchem kierowali policjanci z Powiatowej i Wojewódzkiej Komendy Policji, pokaz sprzętu straży pożarnej dzięki uprzejmości strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marklowicach, warsztaty z robotyki, malarstwo rodzinne na sztalugach, malowanie twarzy i balonów, warsztaty plastyczno – techniczne „W Chorągiewkowie”, dmuchana zjeżdżalnia, podwórkowa świetlica – gry i zabawy dla najmłodszych, mecz piłki nożnej – uczniowie kontra rodzice, bańki mydlane, stoisko z popcornem i watą cukrową, kraina zabaw dla najmłodszych. W organizację festynu włączył się również Urząd Gminy Marklowice poprzez organizację bezpłatnych badań dla chętnych rodziców, we współpracy z pielęgniarkami z NZOZ „Hipokrates” w Marklowicach. Dodatkowo dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców wszyscy skorzystali ze specjalnie przygotowanego na tę imprezę bufetu. Nad przebiegiem festynu czuwali nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Gminie Marklowice za okazaną pomoc i wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do galerii! Smile

 

 
Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. 10 czerwca o 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu promowanie czytania. O wyznaczonej godzinie uczniowie pod opieką nauczycieli pojawili się na boisku szkolnym. Każdy uczeń miał ze sobą książkę. Akcja polegała na ustanowieniu rekordu czytania w jednym momencie. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika “Biblioteka w Szkole”. Wraz z uczniami naszej szkoły czytali uczniowie gimnazjum, nauczyciele obu szkół oraz pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Marklowicach.

 
3 Maja

Dnia 4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Akademia przyjęła dość nietypowa formę, która była eksperymentem.  Uczniowie prawie wszystkich klas byli zaangażowani w jej organizację. Uroczystość rozpoczęła klas I B odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie klasa IV C wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój polonezem, zatańczonym do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.  Cała akademia przyjęła następnie formę Festiwalu Pieśni Patriotycznej, klasy piąte i szóste śpiewały przygotowane wcześniej pieśni, które powstały na przestrzeni stuleci. Wyśpiewane z ogromnym zaangażowaniem uczciły pamięć naszych przodków. Na koniec cała społeczność szkolna została zaproszona na film – „Lekcja patriotyzmu w klasie IA”. Nad oprawą muzyczną swą pieczę miał pan Krzysztof Węglarczyk, a całość wyreżyserowała pani Magdalena Zawiasa.  

 
Z ekologią za pan brat

W naszej szkole zagadnienia związane z ekologią są bardzo często poruszane i cieszą się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Kwestie te są omawiane na lekcjach przyrody, techniki, edukacji wczesnoszkolnej, podczas szkolnych konkursów, apeli. W kwietniu uczniowie sprzątali teren Marklowic, przygotowali plakaty dotyczące problematyki niskiej emisji „Świat zadymiony ma same złe strony.” Nauczycielka plastyki Pani Tatiana Nowak wraz  z nauczycielem przyrody Panem Krzysztofem Tomasem przygotowali dla klas IV B i IV C wspólne zajęcia pod tytułem „Drugie życie odpadów”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak można wykorzystać powtórnie odpady. Wykonali również rośliny doniczkowe z odpadów, które ozdobiły klasy.


 
Nasza szkoła gościła uczestników III Powiatowego Konkursu z Języka Polskiego

29 kwietnia w naszej szkole odbył się III Powiatowy Konkurs z Języka Polskiego. Konkurs został zorganizowany  pod patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  w Wodzisławiu Śląskim oraz Wójta Gminy Marklowice. Wzięli w nim udział uczniowie z 23 szkół powiatu wodzisławskiego. Ich zadaniem było rozwiązać test językowo – literacki oraz wykazać się znajomością wskazanych lektur. Komisja, której przewodziła pani Katarzyna Hawel – doradca metodyczny z języka polskiego, wyłoniła trzech laureatów. Uczennica naszej szkoły, Julia Kotula z klasy VI a zgromadziła  największą ilość punktów i zdobyła I miejsce. Gratulujemy tak dużego sukcesu!!! Smile

Wszyscy uczestnicy konkursu na pamiątkę pobytu w Marklowicach otrzymali kubeczki termiczne ufundowane przez Urząd Gminy.

 
„Z matematyką za pan brat”
           W roku 2015/2016 jednym z czterech kierunków polityki oświatowej państwa jest edukacja matematyczna. Działania naszej szkoły od lat wpisują się w ten priorytet, począwszy od czynnościowego nauczania matematyki w klasach młodszych po organizację konkursów matematycznych dla poszczególnych etapów edukacyjnych.

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières. Jest on  adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.

Główna idea konkursu, to sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki. W tym roku w konkursie jak zwykle wzięła udział spora grupa uczniów naszej szkoły. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 Od trzech lat w naszej szkole gościmy najlepszych matematyków z klas drugich i trzecich powiatu wodzisławskiego na Powiatowym Konkursie Matematycznym. W tym roku, po raz kolejny uczeń naszej szkoły zajął miejsce na podium, a tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.  Był to Piotr Lubszczyk z klasy III a, przygotowywany przez panią Jolantę Tomiczek. Piotr, zapalony szachista i uzdolniony matematyk, pokonał 21 uczestników Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego zdobywając maksymalną liczbę punktów, co dało mu I miejsce w województwie śląskim.

 Etap powiatowy poprzedzony  jest w każdej gminie  konkursem gminnym, który również odbywa się w naszej szkole. W tym roku wzięło w nim udział  21 najlepszych matematyków klas drugich i trzecich ze szkół marklowickich.  W Gminnym Konkursie Matematycznym na podium stanęli:

I miejsce – Piotr Lubszczyk, SP 1 klasa III a

II miejsce Jakub Granieczny, SP 1 klasa III b

III miejsce Mateusz Szuścik, SP 1  klasa III a.

 

 
NAJLEPSI W POLSCE

Brzmi trochę nieskromnie, ale tak wyszło… To, co wydawało się nieprawdopodobne jeszcze pół roku temu, stało się faktem. Ogromny sukces uczniów klasy III b naszej szkoły tworzących Teatr Na Cztery Łapy. Ich spektakl pt. „Podwórkowe opowieści” został laureatem pierwszej nagrody w kategorii szkoły podstawowe Ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr 2015/2016. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Nasza klasyka”. Składał się z trzech etapów. W I etapie wojewódzkie jury z TVP Katowice wyłoniło po jednej propozycji w każdej kategorii wiekowej. W II etapie ogólnopolskie jury w składzie: Dominika Ostałowska, Marta Guśniowska,  Zbigniew Dzięgiel, Wojciech Majcherek i Marek Mikos wyłoniło dwanaście finałowych propozycji teatralnych ( po trzy  w każdej kategorii).  W III etapie jury dokonało wyboru najlepszych przedstawień. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 marca w siedzibie TVP w Warszawie, zostały wręczone zwycięzcom nagrody. Aktorzy Teatru Na Cztery Łapy, którzy gościli w Warszawie ze swoją wychowawczynią - opiekunem artystycznym, z pewnym niedowierzaniem, ale zarazem szczęśliwi i dumni odbierali nagrodę z rąk pani Dominiki Ostałowskiej. Za zdobycie I miejsca nasza szkoła otrzymała na „ technologiczne wsparcie i wyposażenie” – 15.000,00 zł.

Więcej…
 
Odpowiedź z Watykanu

Niedawno nasi uczniowie wysłali do Ojca Świętego życzenia z okazji urodzin oraz świąt. Otrzymaliśmy już odpowiedź z Watykanu. Kliknij na zdjęcie i przeczytaj!

 
Bal przebierańców dla klas 1-3

9 lutego uczniowie klas 1-3 bawili się podczas balu przebierańców. Zabawa była wspaniała, a stroje dzieci barwne i pomysłowe. Bal prowadził wodzirej ufundowany przez Gminę Marklowice. Poczęstunek dla dzieci ufundowali Rodzice. Bardzo dziękujemy! Zapraszamy do galerii  Smile

 
Świąteczny koncert dla Babci i Dziadka

24 stycznia w Kościele pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika odbył się wspaniały koncert z okazji DNIA BABCI I DZIADKA. Przed zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 .Najpierw klasa 3 a przedstawiła inscenizację jasełkową przygotowaną przez panie- Barbarę Szulik i Jolantę Tomiczek, a następnie starsi uczniowie pod kierunkiem państwa Węglarczyk zaprezentowali swoje umiejętności wokalno - muzyczne śpiewając kolędy, grając na fletach, gitarach oraz keyboardach. Wspólne kolędowanie zakończyło się wręczeniem upominków tym babciom i dziadkom, którym trafiły się przy wejściu do Kościoła szczęśliwie oznaczone obrazki.

 

 
Sukces w wojewódzkim konkursie plastycznym!

Kolejny sukces plastyczny naszej uczennicy WERONIKI SKURAK z klasy V b, która brała udział w Wojewódzkim konkursie plastycznym na "Najładniejszą ozdobę Świąteczną". W konkursie wzięło udział aż 196 osób. Tym bardziej cieszy nas II miejsce naszej uczennicy. Opiekunem była p. Karolina Kowol. Młodej artystce gratulujemy!

 
Podsumowanie akcji charytatywnych

W grudniu 2015 r. w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna „Szlachetna Paczka”

oraz „Dzieci...Dzieciom...”. Zebrane dary przekazaliśmy potrzebującej rodzinie

 oraz dzieciom z Domu Dziecka w Gorzyczkach oraz z Powiatowej Placówki

Opiekuńczo-Wychowawczej w Wodzisławiu Śl.

 Za dobre serce i pomoc serdecznie

 dziękujemy dzieciom, rodzicom i wychowawcom Smile

 
„JESTEŚMY AKTYWNI”

Nasza szkoła w okresie od stycznia do czerwca 2015 r. uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego pod hasłem „Aktywna szkoła – Aktywny uczeń”.

Celem konkursu było spopularyzowanie podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Wspólnie wykonaliśmy 10 zadań przewidzianych regulaminem konkursu. W ramach konkursu zorganizowaliśmy „Dzień ruchu w szkole”- były ćwiczenia ruchowe podczas przerw śródlekcyjnych, na długich przerwach odbywała się „zumba” na sali gimanstycznej, a pod koniec dnia dzieci uczestniczyły w  marszobiegu.

Zaaranżowane zostało również spotkanie z doktorem Michałem Hajdukiem, który przeprowadził konwersatorium na temat: „Nieprawidłowe odżywianie, rozwój, zaburzenia stanu zdrowia”. Zwrócono szczególną uwagę na takie zagadnienia jak otyłość, anoreksja, bulimia, zasady zdrowego odżywiania, a także podkreślono ważność aktywności fizycznej. Pan doktor przestrzegał uczniów przed skutkami różnych chorób. Spotkanie cieszyło się ogromnym powodzeniem, a słuchacze zadawali mnóstwo pytań dotyczących tematu.

Dla rodziców odbyło się spotkanie z Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mgr Teresą Jakubiak, która przybliżyła temat „Zdrowie i kondycja dziecka. Niedostosowanie społeczne, izolacja, agresja”.

Przeprowadzono także spotkanie uczniów z panem Mateuszem Kurcem, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, sportowcem, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem szkółki piłkarskiej. Nasz gość przybliżył uczniom temat bezpieczeństwa w sporcie. Zachęcał do aktywnego trybu życia, udziału w różnych formach zajęć fizycznych.

Jako szkoła spełniliśmy wszystkie wymagania i otrzymaliśmy tytuł „Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń”. Zrealizowane zadania przybliżyły uczniom zagadnienia z zakresu aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 9 z 11
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting