Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Mikołajkowe warsztaty z myślografii

Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia, na ten wyjątkowy czas  dzieci czekają zawsze z niecierpliwością, gdyż kojarzy im się z radością, spokojem i szczęściem. Z tej okazji, a także na upamiętnienie  pewnego znanego wszystkim dzieciom świętego, odbyły się w naszej szkole  mikołajkowe warsztaty  z myślografii. Podczas zajęć dzieci  krok po kroku tworzyły najbardziej charakterystyczne bożonarodzeniowe rysunki. Inspiracją była siła i plastyczność dziecięcej wyobraźni, dzięki której  w trakcie warsztatów uczniowie odbyli  magiczną  podróż do krainy świętego Mikołaja  oraz  fantastycznie się bawiły. Podstawowym celem kolejnego spotkania z myślografii było odkrycie twórczego potencjału istniejącego w dziecku i umożliwienie jego rozwoju.

 

 
Informacja - opłata za obiady
Osoby, które w miesiącu XI zapłaciły za 20 obiadów powinny odliczyć opłatę za 1 obiad (dzień 12 XI) w miesiącu XII. Zamiast 15 x 3,50 zł wpłacają 14 x 3,50 zł.
 
„5 porcji zdrowia w szkole”

W listopadzie uczniowie klas 2a, 2 b uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas II–III szkół podstawowych „5 porcji zdrowia w szkole”. Program jest już kolejną inicjatywą podjętą przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), której cel stanowi kształtowanie od najmłodszych lat właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Dzięki tym zajęciom dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania owoców, warzyw i soków, ich właściwości oraz uczyły się o zdrowym żywieniu.

 
WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
14 listopada 2018 r. uczennice III klasy gimnazjum oraz VIII SP uczestniczyły w wyjeździe do Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej Św. Hiacynty i Franciszka w Wodzisławiu Śl. Celem wyjazdu było zapoznanie uczennic z pracą w Ośrodku, pokazanie działalności warsztatowej i pomocy osobom niepełnosprawnym. Wyjazd odbył się w ramach zajęć zawodoznawczych oraz  realizowanej innowacji pedagogicznej  „Ciekawi świata”,  dlatego też w wyjeździe uczestniczyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., która jest partnerem  szkoły w działalności innowacyjnej.

Celem działalności  Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śl.  jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych prowadząca do przywracania lub pozyskiwania przez te osoby umiejętności umożliwiających im zatrudnienie bądź udział w szkoleniach specjalistycznych oraz nauka umiejętności życia codziennego, które pozwalają zwiększać samodzielność uczestników. Cele warsztatu realizowane są poprzez techniki terapii zajęciowej (stąd nazwa takich palcówek). Obecnie Warsztat posiada siedem pracowni o zróżnicowanym charakterze (techniczno – stolarską, ceramiki, papieroplastyki, gospodarstwa domowego, informatyczną, tkacko – krawiecką oraz umiejętności społecznych) co pozwala optymalnie dobrać zajęcia do zainteresowań uczestników. Oprócz pracowni Warsztat posiada salę rehabilitacyjną, która pomaga w utrzymaniu kondycji uczestników. W Ośrodku prowadzone są również zajęcia z psychologiem oraz zapewnia się opiekę pielęgniarską. Uczennice zostały zapoznane ze strukturą pracy w Ośrodku, poszczególnymi pracowniami oraz  same uczestniczyły wraz z podopiecznymi w wybranych zajęciach warsztatowych. Wyjazd można zaliczyć do udanych – uczennice wiele dowiedziały się o pracy z osobami niepełnosprawnymi, a przede wszystkim same mogły spróbować z nimi popracować  - doświadczenie zdobyte w praktyce jest przecież najcenniejsze. Ponadto integracja społeczna ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ma na celu nauczyć młodzież otwartości na problemy innych,  uwrażliwić na potrzeby drugiego człowieka,  rozwijać umiejętności społeczne oraz uczyć udzielania pomocy. Koordynatorkami wyjazdu były panie: Anita Górecka i Bożena Szlufik

 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Książka to przyszłość”. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych na dużych przerwach, wypełniali ankietę czytelniczą, brali udział w konkursie plastycznym „Moja wymarzona biblioteka”, oraz prowadzili akcję „Starszy czyta młodszemu” i „5 minut dla książki”. Odbyło się również pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Podsumowanie wszystkich działań odbyło się 30 października oraz 2 listopada – przedstawiono wyniki ankiet, a uczniowie obejrzeli dwa przedstawienia przygotowane przez uczniów klas 8 realizujących program „Poczytajmy” z CEO.
 
100-lecie Odzyskania Niepodległości

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwszą przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich, a drugą uczniowie klas czwartych i piątych. Podniosłość rocznicy uczczono wierszami o ojczyźnie i pieśniami patriotycznymi. Punktem wspólnym uroczystości było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego punktualnie o godz. 11.11 w ramach inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". Po zakończonej akademii uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją wykonali pamiątkowe zdjęcie, dla którego tłem była flaga, wykonana przez uczniów techniką origami. Całość składała się z ponad 24 tysięcy  papierowych serduszek. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w wielu zmaganiach, zdobywali nagrody, a przy okazji poszerzali swoją wiedzę na temat Piłsudzkiego i Dmowskiego.

Odbyły się konkursy:

1) konkurs plastyczny "My ją tworzymy"

2) konkurs sportowy "100 rzutów na stulecie"

3) konkurs literacki dla gimnazjalistów "100 słów na stulecie"

4) konkurs dla uczniów klas VI-VIII "Polka i Polak na 100%"

Cała społeczność szkoły, uczciła i podkreśliła ten wyjątkowy dzień galowym strojem ozdobionym kotylionem w biało - czerwonych barwach. Cały listopad uczniowie klas młodszych uczestniczyć będą w lekcjach o tematyce historycznej,  przygotowanych przez uczniów klas ósmych. Starsi uczniowie odbędą spotkania zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Marklowic. Odwiedzimy też miejsca pamięci Narodowej na terenie Marklowic, zapalając  znicze i składając  symbolicznie  kwiaty. Koordynatorami uroczystości były: p. R. Matsili i p. M. Zawiasa. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Marklowice. Gratulujemy zwycięzcom!
 
REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO

REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ Świąteczne drzewko z odpadów”    

 

I.              ORGANIZATOR KONKURSU:

      Organizatorem konkursu jest Gmina Marklowice
       oraz Szkoła Podstawowa  nr 1  im. Adama Mickiewicza w Marklowicach

II.             CEL KONKURSU:

 rozbudzanie kreatywności uczestników konkursu,

 umożliwienie prezentacji uzdolnień plastycznych,

 rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej,

 poszerzenie ekologicznej wiedzy uczestników konkursu,

 kształtowanie postaw proekologicznych promujących ideę segregacji odpadów, recyklingu odpadów.

Więcej…
 
OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH

W dniu 30.10.2018r w Spodku w Katowicach odbyły się OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut dla każdego zawodnika. W Mistrzostwach wzięło udział ponad 1500 zawodników z całej Polski. Naszą szkołę SP1 Marklowice reprezentowało 11 uczniów, którzy zajęli następujące miejsca:

KATEGORIA KL. IV DZIEWCZYNY ( 78 zawodniczek )

24 miejsce - HANNA OSKWAREK

KATEGORIA KL. IV CHŁOPCY ( 193 zawodników )

29 miejsce - NIKODEM RÓZGA

75 miejsce - ERYK ZOZWOREK

85 miejsce - MIŁOSZ MUSIOLIK

90 miejsce - WIKTOR KUŚ

112 miejsce - KAMIL SKROBOL

KATEGORIA KL. V CHŁOPCY ( 160 zawodników )

56 miejsce - FILIP OSKWAREK

KATEGORIA KL. VI CHŁOPCY ( 100 zawodników )

17 miejsce - MATEUSZ SZUŚCIK

22 miejsce - PIOTR LUBSZCZYK

KATEGORIA KL. VII CHŁOPCY ( 82 zawodników )

9 miejsce - PAWEŁ KOTULA

27 miejsce - REMIGIUSZ WRÓBEL

 

 
OSIĄGNIĘCIA JĘZYKOWE NASZYCH UCZNIÓW
26 października 2018r. odbył się V WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO  - ENGLISH VOCABULARY GENIUS V. Czwórka naszych uczniów zdobyła czołowe miejsca:

Oliwia Woryna (3aG) – I miejsce

Karolina Chrószcz (7c) –II miejsce

Alicja Sterańczak (8c) i Kinga Olejniczak (3aG)  - III miejsce

 CONGRATULATIONS!!! Smile

 

 
Sztafetowe biegi przełajowe

W dniu 19X br. na Balatonie odbyły się „sztafetowe biegi przełajowe” na szczeblu 1/4  finału wojewódzkiego. Drużyna dziewcząt w składzie: Marysia Badura, Klaudia Bernacka, Zosia Brychcy, Ola Chrószcz, Kinga Skupień, Paulina Zientek ostatecznie zajęła IV miejsce. Gratulacje Smile

 

 
Światowy Dzień Drzewa

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Drzewa, który w naszej szkole stał się pierwszym etapem obchodów Dnia Ziemi. W ramach akcji zgłoszonej przez Klub Gaja uczniowie wszystkich klas przygotowali przepiękne eksponaty drzew, które wypełniły swoimi kolorami korytarz główny. Każda klasa dowiedziała się, jak ważnym bohaterem jest każde drzewo, jak należy je chronić i co im zawdzięczamy. Dlatego została przeprowadzona akcja ekologiczna związana z posadzeniem 4 nowych okazów na skwerze tuż przy szkole. Za łopaty chwyciła klasa 6b, która posadziła drzewka w asyście swoich młodszych kolegów. Organizatorem całego działania jest pan Krzysztof Tomas.

 
Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni

15 października w budynku dawnego Gimnazjum w Marklowicach odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni, która powstała w związku z realizacją projektu EKOPLANETA. Był to efekt działań związanych z pozyskaniem dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości prawie 30 tys. zł. Przecięcia zielonej wstęgi dokonali: wójt gminy Marklowice p. Tadeusz Chrószcz, przewodnicząca Rady Gminy p. Krystyna Klocek oraz dyrektor szkoły p. Bogdan Szczotok. W czasie otwarcia odbyły się pokazowe warsztaty laboratoryjne i astronomiczne z udziałem uczniów klasy 8a dla wielu zaproszonych gości. Wtedy  zostały zaprezentowane i wykorzystane nowe pomoce dydaktyczne: teleskop, obrotowe mapy nieba, mikroskopy podłączone do tablicy multimedialnej, walizki ekobadaczy, próbki gleb itp. Projektem EKOPLANETA zostali objęci starsi uczniowie szkoły, by podnieś ich świadomość ekologiczną i pokazać naszą planetę z perspektywy kosmosu, a wszystko to będzie się działo poprzez eksperymenty i doświadczenia. Poza lekcjami odbędą się już wkrótce wyjazdy, imprezy szkolne o charakterze ekologicznym oraz wieczorne obserwacje nieba w ramach projektu edukacyjnego kółka astronomicznego „Wszechświat i my”. Lekcję pokazową poprowadziły: pani Anna Czogała i Zuzanna Kozub.

 
Kilka słów o przyjaźni
16 października uczniowie naszej szkoły zobaczyli przedstawienie pt. "Tak wygląda nasza przyjaźń" w wykonaniu teatru BEST z Krakowa. Był to spektakl profilaktyczny poruszający temat przemocy rówieśniczej. Wspólne spotkanie było także okazją do złożenia życzeń całej społeczności szkolnej przez samorząd uczniowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
 
Wycieczka do Komendy Państwowej Straży Zawodowej w Wodzisławiu Śląskim

W dniach 01.10 i 04.10. 2018 r uczniowie klas VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Komendy Straży Pożarnej. Wycieczka miała na celu poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków oraz zapoznanie się z wyposażeniem wozów. Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, mieli oni możliwość zobaczyć i niemal dotknąć każdej rzeczy, a przy okazji zobaczyć stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele! Organizatorem wyjazdu była p. Karolina Kowol

 
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

1.             Organizator konkursu: Gmina Marklowice oraz SP 1 w Marklowicach.

2.             Tematyka: 100 lat Odzyskania Niepodległości Polski oczami młodego odbiorcy.

3.             Cele konkursu:

- popularyzacja wiedzy o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę;

- przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej;

- rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej.

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnie >>

Strona 2 z 8
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting