Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Książka to przyszłość”. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych na dużych przerwach, wypełniali ankietę czytelniczą, brali udział w konkursie plastycznym „Moja wymarzona biblioteka”, oraz prowadzili akcję „Starszy czyta młodszemu” i „5 minut dla książki”. Odbyło się również pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Podsumowanie wszystkich działań odbyło się 30 października oraz 2 listopada – przedstawiono wyniki ankiet, a uczniowie obejrzeli dwa przedstawienia przygotowane przez uczniów klas 8 realizujących program „Poczytajmy” z CEO.
 
100-lecie Odzyskania Niepodległości

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwszą przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich, a drugą uczniowie klas czwartych i piątych. Podniosłość rocznicy uczczono wierszami o ojczyźnie i pieśniami patriotycznymi. Punktem wspólnym uroczystości było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego punktualnie o godz. 11.11 w ramach inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". Po zakończonej akademii uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją wykonali pamiątkowe zdjęcie, dla którego tłem była flaga, wykonana przez uczniów techniką origami. Całość składała się z ponad 24 tysięcy  papierowych serduszek. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w wielu zmaganiach, zdobywali nagrody, a przy okazji poszerzali swoją wiedzę na temat Piłsudzkiego i Dmowskiego.

Odbyły się konkursy:

1) konkurs plastyczny "My ją tworzymy"

2) konkurs sportowy "100 rzutów na stulecie"

3) konkurs literacki dla gimnazjalistów "100 słów na stulecie"

4) konkurs dla uczniów klas VI-VIII "Polka i Polak na 100%"

Cała społeczność szkoły, uczciła i podkreśliła ten wyjątkowy dzień galowym strojem ozdobionym kotylionem w biało - czerwonych barwach. Cały listopad uczniowie klas młodszych uczestniczyć będą w lekcjach o tematyce historycznej,  przygotowanych przez uczniów klas ósmych. Starsi uczniowie odbędą spotkania zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Marklowic. Odwiedzimy też miejsca pamięci Narodowej na terenie Marklowic, zapalając  znicze i składając  symbolicznie  kwiaty. Koordynatorami uroczystości były: p. R. Matsili i p. M. Zawiasa. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Marklowice. Gratulujemy zwycięzcom!
 
REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO

REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ Świąteczne drzewko z odpadów”    

 

I.              ORGANIZATOR KONKURSU:

      Organizatorem konkursu jest Gmina Marklowice
       oraz Szkoła Podstawowa  nr 1  im. Adama Mickiewicza w Marklowicach

II.             CEL KONKURSU:

 rozbudzanie kreatywności uczestników konkursu,

 umożliwienie prezentacji uzdolnień plastycznych,

 rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej,

 poszerzenie ekologicznej wiedzy uczestników konkursu,

 kształtowanie postaw proekologicznych promujących ideę segregacji odpadów, recyklingu odpadów.

Więcej…
 
OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH

W dniu 30.10.2018r w Spodku w Katowicach odbyły się OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut dla każdego zawodnika. W Mistrzostwach wzięło udział ponad 1500 zawodników z całej Polski. Naszą szkołę SP1 Marklowice reprezentowało 11 uczniów, którzy zajęli następujące miejsca:

KATEGORIA KL. IV DZIEWCZYNY ( 78 zawodniczek )

24 miejsce - HANNA OSKWAREK

KATEGORIA KL. IV CHŁOPCY ( 193 zawodników )

29 miejsce - NIKODEM RÓZGA

75 miejsce - ERYK ZOZWOREK

85 miejsce - MIŁOSZ MUSIOLIK

90 miejsce - WIKTOR KUŚ

112 miejsce - KAMIL SKROBOL

KATEGORIA KL. V CHŁOPCY ( 160 zawodników )

56 miejsce - FILIP OSKWAREK

KATEGORIA KL. VI CHŁOPCY ( 100 zawodników )

17 miejsce - MATEUSZ SZUŚCIK

22 miejsce - PIOTR LUBSZCZYK

KATEGORIA KL. VII CHŁOPCY ( 82 zawodników )

9 miejsce - PAWEŁ KOTULA

27 miejsce - REMIGIUSZ WRÓBEL

 

 
OSIĄGNIĘCIA JĘZYKOWE NASZYCH UCZNIÓW
26 października 2018r. odbył się V WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO  - ENGLISH VOCABULARY GENIUS V. Czwórka naszych uczniów zdobyła czołowe miejsca:

Oliwia Woryna (3aG) – I miejsce

Karolina Chrószcz (7c) –II miejsce

Alicja Sterańczak (8c) i Kinga Olejniczak (3aG)  - III miejsce

 CONGRATULATIONS!!! Smile

 

 
Sztafetowe biegi przełajowe

W dniu 19X br. na Balatonie odbyły się „sztafetowe biegi przełajowe” na szczeblu 1/4  finału wojewódzkiego. Drużyna dziewcząt w składzie: Marysia Badura, Klaudia Bernacka, Zosia Brychcy, Ola Chrószcz, Kinga Skupień, Paulina Zientek ostatecznie zajęła IV miejsce. Gratulacje Smile

 

 
Światowy Dzień Drzewa

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Drzewa, który w naszej szkole stał się pierwszym etapem obchodów Dnia Ziemi. W ramach akcji zgłoszonej przez Klub Gaja uczniowie wszystkich klas przygotowali przepiękne eksponaty drzew, które wypełniły swoimi kolorami korytarz główny. Każda klasa dowiedziała się, jak ważnym bohaterem jest każde drzewo, jak należy je chronić i co im zawdzięczamy. Dlatego została przeprowadzona akcja ekologiczna związana z posadzeniem 4 nowych okazów na skwerze tuż przy szkole. Za łopaty chwyciła klasa 6b, która posadziła drzewka w asyście swoich młodszych kolegów. Organizatorem całego działania jest pan Krzysztof Tomas.

 
Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni

15 października w budynku dawnego Gimnazjum w Marklowicach odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni, która powstała w związku z realizacją projektu EKOPLANETA. Był to efekt działań związanych z pozyskaniem dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości prawie 30 tys. zł. Przecięcia zielonej wstęgi dokonali: wójt gminy Marklowice p. Tadeusz Chrószcz, przewodnicząca Rady Gminy p. Krystyna Klocek oraz dyrektor szkoły p. Bogdan Szczotok. W czasie otwarcia odbyły się pokazowe warsztaty laboratoryjne i astronomiczne z udziałem uczniów klasy 8a dla wielu zaproszonych gości. Wtedy  zostały zaprezentowane i wykorzystane nowe pomoce dydaktyczne: teleskop, obrotowe mapy nieba, mikroskopy podłączone do tablicy multimedialnej, walizki ekobadaczy, próbki gleb itp. Projektem EKOPLANETA zostali objęci starsi uczniowie szkoły, by podnieś ich świadomość ekologiczną i pokazać naszą planetę z perspektywy kosmosu, a wszystko to będzie się działo poprzez eksperymenty i doświadczenia. Poza lekcjami odbędą się już wkrótce wyjazdy, imprezy szkolne o charakterze ekologicznym oraz wieczorne obserwacje nieba w ramach projektu edukacyjnego kółka astronomicznego „Wszechświat i my”. Lekcję pokazową poprowadziły: pani Anna Czogała i Zuzanna Kozub.

 
Kilka słów o przyjaźni
16 października uczniowie naszej szkoły zobaczyli przedstawienie pt. "Tak wygląda nasza przyjaźń" w wykonaniu teatru BEST z Krakowa. Był to spektakl profilaktyczny poruszający temat przemocy rówieśniczej. Wspólne spotkanie było także okazją do złożenia życzeń całej społeczności szkolnej przez samorząd uczniowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
 
Wycieczka do Komendy Państwowej Straży Zawodowej w Wodzisławiu Śląskim

W dniach 01.10 i 04.10. 2018 r uczniowie klas VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Komendy Straży Pożarnej. Wycieczka miała na celu poznanie pracy strażaków, kształtowanie świadomości znaczenia i charakteru pracy strażaków oraz zapoznanie się z wyposażeniem wozów. Uczniowie wysłuchali opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, mieli oni możliwość zobaczyć i niemal dotknąć każdej rzeczy, a przy okazji zobaczyć stanowisko dowodzenia, gdzie przyjmowane są telefony alarmowe. Atrakcji było naprawdę wiele! Organizatorem wyjazdu była p. Karolina Kowol

 
REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

 z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

1.             Organizator konkursu: Gmina Marklowice oraz SP 1 w Marklowicach.

2.             Tematyka: 100 lat Odzyskania Niepodległości Polski oczami młodego odbiorcy.

3.             Cele konkursu:

- popularyzacja wiedzy o 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę;

- przybliżenie piękna i bogactwa ziemi ojczystej;

- rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez rozwijanie wyobraźni plastycznej.

Więcej…
 
„English Club 2” - rusza innowacja pedagogiczna z języka angielskiego
Od września rozpoczęła się realizacja innowacji pedagogicznej skierowanej do uczniów klas VII i VIII. Główny cel to stworzenia uczniom naszej szkoły możliwości nauki języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na umiejętność sprawnego komunikowania się w języku angielskim, a także poszerzenie wiedzy o zagadnienia kulturoznawcze krajów anglojęzycznych.

Innowacja została podzielona na 3 bloki tematyczne:

§  zajęcia w auli - uczniowie będą pracować  w oparciu o  materiały przygotowane przez nauczyciela, np. oryginalne nagrania, filmy, audycje,

§  lekcje rozwijające umiejętność swobodnego porozumiewania się w języku angielskim-

§  głośne czytanie książek w oryginale uczniom klas VI.

Przewidywanym efektem wprowadzenia innowacji będzie stworzenie profilu absolwenta naszej szkoły charakteryzującego się dobrą,  komunikatywną znajomością języka angielskiego, ciekawego świata, otwartego na inne kultury, dla którego przygoda z językiem angielskim będzie dobrym początkiem do dalszych wyzwań edukacyjnych i zawodowych. Autorką innowacji jest pani Justyna Magnor.

 
XX Bieg Uliczny o Puchar Wójta

W sobotę 29 września odbył się XX Bieg Uliczny o Puchar Wójta Gminy Marklowice. Naszą szkołę reprezentowała duża grupa uczestników w wielu kategoriach. Na podium stanęli:

Rocznik 2010 – 2011:  II m. Eryk Witebski z 2a, III m. Miłosz Wita z 1b, III m. Kinga Mańka z 2a
Rocznik 2008 – 2009: II m. Aleksandra Chrószcz z 4a, III m. Magdalena Baczyńska z 5a,
I m. Wiktor Machnica z 5d, II m. Patryk Majtyka z 4b, III m. Dawid Francus z 4d,
Rocznik 2006 – 2007: I m. Karolina Chrószcz z 7c, I m. Kamil Winkler z 6a,
Rocznik 2004 – 2005: II m. Lilianna Nowak z 8b, III m Jakub Tomecki z 7a,
Rocznik 2001 – 2003: I m. Aneta Marszolik z 3c, II m. Klaudia Celary z 3c, III m. Martyna Ostarz z 3a,
II m. Marcin Warzecha z 3a.
Gratulujemy uczniom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów Smile

 
Bieg Gazety Wodzisławskiej

28 września 50-osobowa grupa naszych uczniów wystartowała w Biegu Gazety Wodzisławskiej- Memoriale im. Leszka Kowalczyka. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach uzyskali:
kategoria dzieci, dziewczyny: II miejsce Aleksandra Chrószcz,
kategoria dzieci, chłopcy: I miejsce Adrian Barteczko i V m. Wiktor Machnica,
kategoria dzieci starsze, dziewczyny: I miejsce Karolina Chrószcz,
kategoria dzieci starsze, chłopcy: I miejsce Krystian Czarniecki i V m. Kamil Winkler,
kategoria młodzież, dziewczyny: I miejsce Lilianna Nowak i V m. Marta Witebska,
kategoria młodzież, chłopcy: II miejsce Artur Baczyński.

Gratulujemy trenerom oraz wszystkim startującym uczniom i życzymy dalszych sukcesów Smile

 
Historia szkoły „na Górnioku” – prelekcje dla uczniów

W dniach 26-28.09 odbył się cykl spotkań młodzieży szkolnej z SP 1 w Marklowicach z członkami Towarzystwa Miłośników Marklowic.

Po podsumowaniu projektu „Połączyła nas szkoła na Górnioku” Towarzystwo Miłośników Marklowic w porozumieniu z dyrekcją zorganizowało cykl prelekcji dla starszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. Młodzież miała okazję zwiedzić Izbę Pamięci w Marklowicach, zobaczyć wystawę poświęconą szkole na Górnioku  oraz usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat historii szkolnictwa w Marklowicach. Uczniowie wracali zadowoleni, bo wielu z nich mogło odnaleźć na zdjęciach swoich dziadków, rodziców, a nawet nauczycieli. Wystawę w pierwszym tygodniu zobaczyło 160 uczniów.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 3 z 9
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting