Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Spotkanie ze strażakiem

We wtorek 8 stycznia najmłodszych uczniów szkoły odwiedził strażak – przedstawiciel Komendy Powiatowej Straży Pożarnej. Celem spotkania było omówienie akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

 
Przedświąteczny czas

Ostatni dzień w szkole przed zimową przerwą świąteczną to czas niezwykły. Wszyscy uczniowie wzięli udział w klasowych wigilijkach, podczas których dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie kolędowali. Nie zabrakło także wspólnego spotkania całej społeczności szkolnej podczas jasełek. Tegoroczne przedstawienie przygotowali uczniowie klasy V c pod kierunkiem p. Basi Szulik oraz zespół wokalny prowadzony przez p. Ewę Skupień.

 

 
Apel o bezpieczeństwie
W piątek 21 grudnia uczniowie klas pierwszych i drugich spotkali się z policjantami, którzy przypomnieli im zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Uczniowie otrzymali także drobny upominek w postaci planu lekcji, a na nim podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i numery alarmowe.
 
Laureaci konkursów

W środę 19 grudnia uczniowie klas 1-6 uczestniczyli w apelu. Celem spotkania było wyróżnienie osób, które wzięły udział w zorganizowanych w ostatnim czasie konkursach: „Konkurs wiedzy o życiu Jana Pawła II”, konkurs plastyczny „Jan Paweł II”, konkurs plastyczno – czytelniczy „Biblioteka moich marzeń” oraz konkurs „Świąteczne drzewko z odpadów”. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody. Dodatkowo podsumowano akcję „Nasze serca dla Polski”. Gratulujemy Smile

                        

 
Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze

18 grudnia o godz. 10.00 uczniowie klas 1 i 2 wzięli udział w akcji „ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE”. Organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego, które przy realizacji akcji współpracuje z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Celem akcji było: zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci, ocieplenie wizerunku policjanta jako funkcjonariusza publicznego oraz ustanowienie Rekordu Polski w ilości uczestników biorących udział w akcji. Wszystko odbywało się na Sali gimnastycznej naszej szkoły. Całe wydarzenie było obserwowane przez nizależnego świadka – pracownika Urzędu Gminy Marklowice – p. Czesławę Somerlik. To ona zgodnie z zasadami przeliczyła wszystkich uczestników i kontrolowała zgodność działań z wytycznymi. Zadanie uczniów polegało na pokolorowaniu rysunku przedstawiającego postać Sznupka kredkami. Rozpoczęcie i zakończenie akcji obwieszczono dźwiękiem gwizdka – dokonał tego nasz specjalista – nauczyciel wychowania fizycznego – p. Marcin Suchecki. On także dokonał dokładnego pomiaru czasu kolorowania przy użyciu stopera. Prowadząca p. wicedyrektor przypomniała uczniom zasady bezpiecznego zachowania na drodze.

 
„Gramy dla Szymona”

W niedzielę 9.12 cała szkoła zagrała dla Szymona – ucznia klasy III gimnazjum. Odbył się całodniowy Turniej Siatkówki i kiermasz świąteczny, na którym uczniowie sprzedawali swoje ozdoby świąteczne oraz wypieki swoich rodziców. Frekwencja dopisała zarówno podczas kiermaszu jak i turnieju (wystartowało aż 15 drużyn). Ostatecznie wygrała drużyna Nord Świerklany, która zwycięski puchar przekazała na ręce Szymona życząc mu zwycięstwa w walce o powrót do zdrowia. Odbyła się również licytacja wielu gadżetów sportowych, koszulek, płyt i zdjęć z podpisami sławnych sportowców i artystów. Cały dochód z imprezy zostanie przekazany na rehabilitację Szymona. W sposób szczególny dziękujemy Komitetowi Organizacyjnemu imprezy: p. Mireli Majtyce, Bożenie Szlufik i Halinie Winkler. Dziękujemy organizatorom turnieju: p. A. Pustołce, sędziom turnieju: p. J. Wanat i M. Setlak, organizatorom licytacji: p. T. Chrószcz i E. Skupień. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom.

 

                                   

 
Mikołajkowe warsztaty z myślografii

Coraz bliżej święta Bożego Narodzenia, na ten wyjątkowy czas  dzieci czekają zawsze z niecierpliwością, gdyż kojarzy im się z radością, spokojem i szczęściem. Z tej okazji, a także na upamiętnienie  pewnego znanego wszystkim dzieciom świętego, odbyły się w naszej szkole  mikołajkowe warsztaty  z myślografii. Podczas zajęć dzieci  krok po kroku tworzyły najbardziej charakterystyczne bożonarodzeniowe rysunki. Inspiracją była siła i plastyczność dziecięcej wyobraźni, dzięki której  w trakcie warsztatów uczniowie odbyli  magiczną  podróż do krainy świętego Mikołaja  oraz  fantastycznie się bawiły. Podstawowym celem kolejnego spotkania z myślografii było odkrycie twórczego potencjału istniejącego w dziecku i umożliwienie jego rozwoju.

 

 
Informacja - opłata za obiady
Osoby, które w miesiącu XI zapłaciły za 20 obiadów powinny odliczyć opłatę za 1 obiad (dzień 12 XI) w miesiącu XII. Zamiast 15 x 3,50 zł wpłacają 14 x 3,50 zł.
 
„5 porcji zdrowia w szkole”

W listopadzie uczniowie klas 2a, 2 b uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla klas II–III szkół podstawowych „5 porcji zdrowia w szkole”. Program jest już kolejną inicjatywą podjętą przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS), której cel stanowi kształtowanie od najmłodszych lat właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Dzięki tym zajęciom dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania owoców, warzyw i soków, ich właściwości oraz uczyły się o zdrowym żywieniu.

 
WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ
14 listopada 2018 r. uczennice III klasy gimnazjum oraz VIII SP uczestniczyły w wyjeździe do Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej Św. Hiacynty i Franciszka w Wodzisławiu Śl. Celem wyjazdu było zapoznanie uczennic z pracą w Ośrodku, pokazanie działalności warsztatowej i pomocy osobom niepełnosprawnym. Wyjazd odbył się w ramach zajęć zawodoznawczych oraz  realizowanej innowacji pedagogicznej  „Ciekawi świata”,  dlatego też w wyjeździe uczestniczyła grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl., która jest partnerem  szkoły w działalności innowacyjnej.

Celem działalności  Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śl.  jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych prowadząca do przywracania lub pozyskiwania przez te osoby umiejętności umożliwiających im zatrudnienie bądź udział w szkoleniach specjalistycznych oraz nauka umiejętności życia codziennego, które pozwalają zwiększać samodzielność uczestników. Cele warsztatu realizowane są poprzez techniki terapii zajęciowej (stąd nazwa takich palcówek). Obecnie Warsztat posiada siedem pracowni o zróżnicowanym charakterze (techniczno – stolarską, ceramiki, papieroplastyki, gospodarstwa domowego, informatyczną, tkacko – krawiecką oraz umiejętności społecznych) co pozwala optymalnie dobrać zajęcia do zainteresowań uczestników. Oprócz pracowni Warsztat posiada salę rehabilitacyjną, która pomaga w utrzymaniu kondycji uczestników. W Ośrodku prowadzone są również zajęcia z psychologiem oraz zapewnia się opiekę pielęgniarską. Uczennice zostały zapoznane ze strukturą pracy w Ośrodku, poszczególnymi pracowniami oraz  same uczestniczyły wraz z podopiecznymi w wybranych zajęciach warsztatowych. Wyjazd można zaliczyć do udanych – uczennice wiele dowiedziały się o pracy z osobami niepełnosprawnymi, a przede wszystkim same mogły spróbować z nimi popracować  - doświadczenie zdobyte w praktyce jest przecież najcenniejsze. Ponadto integracja społeczna ze środowiskiem osób niepełnosprawnych ma na celu nauczyć młodzież otwartości na problemy innych,  uwrażliwić na potrzeby drugiego człowieka,  rozwijać umiejętności społeczne oraz uczyć udzielania pomocy. Koordynatorkami wyjazdu były panie: Anita Górecka i Bożena Szlufik

 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Książka to przyszłość”. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w konkursach organizowanych na dużych przerwach, wypełniali ankietę czytelniczą, brali udział w konkursie plastycznym „Moja wymarzona biblioteka”, oraz prowadzili akcję „Starszy czyta młodszemu” i „5 minut dla książki”. Odbyło się również pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki. Podsumowanie wszystkich działań odbyło się 30 października oraz 2 listopada – przedstawiono wyniki ankiet, a uczniowie obejrzeli dwa przedstawienia przygotowane przez uczniów klas 8 realizujących program „Poczytajmy” z CEO.
 
100-lecie Odzyskania Niepodległości

Dnia 9 listopada w naszej szkole odbyła sie uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość składała się z dwóch części. Pierwszą przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich, a drugą uczniowie klas czwartych i piątych. Podniosłość rocznicy uczczono wierszami o ojczyźnie i pieśniami patriotycznymi. Punktem wspólnym uroczystości było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego punktualnie o godz. 11.11 w ramach inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". Po zakończonej akademii uczniowie wraz z wychowawcami i dyrekcją wykonali pamiątkowe zdjęcie, dla którego tłem była flaga, wykonana przez uczniów techniką origami. Całość składała się z ponad 24 tysięcy  papierowych serduszek. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w wielu zmaganiach, zdobywali nagrody, a przy okazji poszerzali swoją wiedzę na temat Piłsudzkiego i Dmowskiego.

Odbyły się konkursy:

1) konkurs plastyczny "My ją tworzymy"

2) konkurs sportowy "100 rzutów na stulecie"

3) konkurs literacki dla gimnazjalistów "100 słów na stulecie"

4) konkurs dla uczniów klas VI-VIII "Polka i Polak na 100%"

Cała społeczność szkoły, uczciła i podkreśliła ten wyjątkowy dzień galowym strojem ozdobionym kotylionem w biało - czerwonych barwach. Cały listopad uczniowie klas młodszych uczestniczyć będą w lekcjach o tematyce historycznej,  przygotowanych przez uczniów klas ósmych. Starsi uczniowie odbędą spotkania zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Marklowic. Odwiedzimy też miejsca pamięci Narodowej na terenie Marklowic, zapalając  znicze i składając  symbolicznie  kwiaty. Koordynatorami uroczystości były: p. R. Matsili i p. M. Zawiasa. Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Marklowice. Gratulujemy zwycięzcom!
 
REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO

REGULAMIN KONKURSU EKOLOGICZNEGO „ Świąteczne drzewko z odpadów”    

 

I.              ORGANIZATOR KONKURSU:

      Organizatorem konkursu jest Gmina Marklowice
       oraz Szkoła Podstawowa  nr 1  im. Adama Mickiewicza w Marklowicach

II.             CEL KONKURSU:

 rozbudzanie kreatywności uczestników konkursu,

 umożliwienie prezentacji uzdolnień plastycznych,

 rozwijanie umiejętności pracy indywidualnej,

 poszerzenie ekologicznej wiedzy uczestników konkursu,

 kształtowanie postaw proekologicznych promujących ideę segregacji odpadów, recyklingu odpadów.

Więcej…
 
OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH

W dniu 30.10.2018r w Spodku w Katowicach odbyły się OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH SZYBKICH. Rozegrano 7 rund systemem szwajcarskim, tempem 10 minut dla każdego zawodnika. W Mistrzostwach wzięło udział ponad 1500 zawodników z całej Polski. Naszą szkołę SP1 Marklowice reprezentowało 11 uczniów, którzy zajęli następujące miejsca:

KATEGORIA KL. IV DZIEWCZYNY ( 78 zawodniczek )

24 miejsce - HANNA OSKWAREK

KATEGORIA KL. IV CHŁOPCY ( 193 zawodników )

29 miejsce - NIKODEM RÓZGA

75 miejsce - ERYK ZOZWOREK

85 miejsce - MIŁOSZ MUSIOLIK

90 miejsce - WIKTOR KUŚ

112 miejsce - KAMIL SKROBOL

KATEGORIA KL. V CHŁOPCY ( 160 zawodników )

56 miejsce - FILIP OSKWAREK

KATEGORIA KL. VI CHŁOPCY ( 100 zawodników )

17 miejsce - MATEUSZ SZUŚCIK

22 miejsce - PIOTR LUBSZCZYK

KATEGORIA KL. VII CHŁOPCY ( 82 zawodników )

9 miejsce - PAWEŁ KOTULA

27 miejsce - REMIGIUSZ WRÓBEL

 

 
OSIĄGNIĘCIA JĘZYKOWE NASZYCH UCZNIÓW
26 października 2018r. odbył się V WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO  - ENGLISH VOCABULARY GENIUS V. Czwórka naszych uczniów zdobyła czołowe miejsca:

Oliwia Woryna (3aG) – I miejsce

Karolina Chrószcz (7c) –II miejsce

Alicja Sterańczak (8c) i Kinga Olejniczak (3aG)  - III miejsce

 CONGRATULATIONS!!! Smile

 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 11
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting