Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Sport to zdrowie

Uczniowie SP 1,  jednocześnie zawodnicy UMKS Markowice w ubiegłych 2 tygodniach wykazali się podczas startów w Ogólnopolskim Pucharze UKS w Biegach na Nartorolkach. W składzie reprezentacji  juniorów E : najlepsze 3 miejsce zdobył Artur Baczyński. Dobrymi rezultatami mogą pochwalic się Jakub Tomecki, Paweł Olma,  dobry występ Lilianny Nowak. W kategorii junior D godnie pokonali trasę Aneta Marszolik, Wojciech Chrószcz, Dawid Tolarz, Tobiasz Konieczny, Tobiasz Winkler i Kacper Dubiel.

W minioną sobotę uczennice i uczniowie wystartowali w letnim biathlonie na dystansie  1400 m z ze strzelaniem z broni laserowej. Zawody odbyły się w rodzinnym parku rozrywki  na Trzech Wzgórzach w Wodzisławiu i okazały się niesamowitą frajdą i świetną zabawą podczas rywalizacji.Na tej imprezie reprezentantami byli: Aneta Marszolik, Lilianna Nowak, Dawid Rozumny, Dawid Tolarz, Wojciech Chrószcz, Paweł Olma.

Gratulacje!

 

 
Próbny alarm

28 września cała szkoła wzięła udział w próbnym alarmie. Celem było utrwalenie zasad zachowania w sytuacji zagrożenia. Nad przebiegiem akcji czuwali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marklowicach, którzy wysoko ocenili zachowanie społeczności szkolnej podczas alarmu.

 
„JESTEŚMY AKTYWNI”

Nasza szkoła w okresie od stycznia do czerwca 2015 r. uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego pod hasłem „Aktywna szkoła – Aktywny uczeń”.

Celem konkursu było spopularyzowanie podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Wspólnie wykonaliśmy 10 zadań przewidzianych regulaminem konkursu. W ramach konkursu zorganizowaliśmy „Dzień ruchu w szkole”- były ćwiczenia ruchowe podczas przerw śródlekcyjnych, na długich przerwach odbywała się „zumba” na sali gimanstycznej, a pod koniec dnia dzieci uczestniczyły w  marszobiegu.

Zaaranżowane zostało również spotkanie z doktorem Michałem Hajdukiem, który przeprowadził konwersatorium na temat: „Nieprawidłowe odżywianie, rozwój, zaburzenia stanu zdrowia”. Zwrócono szczególną uwagę na takie zagadnienia jak otyłość, anoreksja, bulimia, zasady zdrowego odżywiania, a także podkreślono ważność aktywności fizycznej. Pan doktor przestrzegał uczniów przed skutkami różnych chorób. Spotkanie cieszyło się ogromnym powodzeniem, a słuchacze zadawali mnóstwo pytań dotyczących tematu.

Dla rodziców odbyło się spotkanie z Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej mgr Teresą Jakubiak, która przybliżyła temat „Zdrowie i kondycja dziecka. Niedostosowanie społeczne, izolacja, agresja”.

Przeprowadzono także spotkanie uczniów z panem Mateuszem Kurcem, absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, sportowcem, nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem szkółki piłkarskiej. Nasz gość przybliżył uczniom temat bezpieczeństwa w sporcie. Zachęcał do aktywnego trybu życia, udziału w różnych formach zajęć fizycznych.

Jako szkoła spełniliśmy wszystkie wymagania i otrzymaliśmy tytuł „Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń”. Zrealizowane zadania przybliżyły uczniom zagadnienia z zakresu aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania.

 
„Wczoraj jeszcze przedszkolaki, dzisiaj już pierwszaki”

To hasło przewodnie tegorocznej uroczystości pasowania na ucznia w naszej szkole, która miała miejsce 1 września 2015 r. Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni przedstawiciele Gminy Marklowice, Rady Rodziców oraz rodzice uczniów. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu starszych uczniów, którzy obdarowali młodszych kolegów cennymi darami:  przyjaźni, uśmiechu, życzliwości, pracowitości i ostrożności, nastąpiła część oficjalna.  Po wysłuchaniu hymnu szkoły, w niezwykle podniosłej atmosferze, w granatowych biretach ufundowanych przez szkołę, pierwszacy składali ślubowanie na Sztandar Szkoły, a po nich ślubowali ich Rodzice. Ukoronowaniem aktu ślubowania było pasowanie na ucznia, którego dokonał Dyrektor Bogdan Szczotok. Pani Wicedyrektor Wiesława Szlachta wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy. W ten sposób tegoroczne pierwszaki zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, tworząc tym samym trzy oddziały klas pierwszych.

 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

26 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2014 / 2015. Cała społeczność szkolna spotkała się podczas uroczystej akademii, przygotowanej przez uczniów klas szóstych. Najstarsi uczniowie przekazali sztandar uczniom klas piątych, którzy już we wrześniu będą najstarszymi uczniami szkoły. Ważnym punktem spotkania było wyróżnienie uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, sukcesy w licznych konkursach. Nagrody wręczył osobiście Wójt Gminy Marklowice p. Tadeusz Chrószcz. Dyrektor szkoły p. Bogdan Szczotok wraz z wychowawcami przekazał szóstoklasistom świadectwa ukończenia szkoły. Miłym momentem było wręczenie listów gratulacyjnych rodzicom uczniów klas szóstych, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Dyrektor szkoły podziękował rodzicom za wkład pracy na rzecz szkoły i klasy.

Przed nami wakacje – czas odpoczynku oraz dobrej i bezpiecznej zabawy. Wszystkim życzymy radosnych, słonecznych i bezpiecznych wakacji Smile

                                                      

 
Jubileusz szkoły

11 czerwca br. społeczność szkolna w sposób szczególny uczciła jubileusz 110–lecia istnienia szkoły.

Rano wszyscy wraz zaproszonymi gośćmi wzięli udział w uroczystej akademii pod hasłem „Powróćmy do lat minionych”, podczas której odbyli sentymentalną podróż w czasie. Na akademii oprócz występu uczniów zaprezentowano multimedialną prezentację, dzięki której przybliżono najważniejsze wydarzenia z historii szkoły. Prawdziwą niespodzianką był tort dla wszystkich uczestników tego jubileuszowego spotkania oraz okolicznościowy folder, który szkoła wydała z tej okazji. Dodatkową słodką niespodzianką były lody ufundowane przez Urząd Gminy. W godzinach popołudniowych wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem wzięli udział w „Jubileuszowym Festynie Rodzinnym” zorganizowanym we współpracy z radą rodziców. W programie popołudniowej imprezy było wiele niespodzianek, jak: malarstwo rodzinne na sztalugach, malowanie balonów, warsztaty plastyczno–techniczne, gry, zabawy i zawody dla najmłodszych, zawody sportowe dla dzieci, mecz piłki nożnej – uczniowie kontra rodzice, oraz kilka dodatkowych atrakcji ufundowanych przez radę rodziców. Urząd Gminy Marklowice zorganizował w tym dniu także bezpłatne badania dla rodziców. Dzięki zaangażowaniu rady rodziców wszyscy skorzystali ze specjalnie przygotowanego na tę imprezę bufetu.

W tym dniu można było także obejrzeć fotogalerię przedstawiającą historię szkoły oraz prace uczniów przygotowane na konkursy ogłoszone przez radę rodziców i Gminę Marklowice z okazji jubileuszu szkoły.

                                   

 

 
" Mój przyjaciel i ja talent ma"

Pierwszego czerwca w naszej szkole odbył się pokaz młodych talentów pt. „ Mój przyjaciel i ja talent ma” zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dla klas IV-VI .Do udziału w nim zgłosiło się wielu uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne i taneczne. Celem pokazu było odkrycie młodych talentów oraz integracja społeczności szkolnej poprzez wspólną zabawę.

 
Niezwykli Goście

W piątek 22 maja naszą szkołę odwiedziła pedagog Anna Weiss ze swoim czworonożnym przyjacielem, psem Leosiem.  Pani Anna przeprowadziła w klasach I zajęcia psychoedukacyjne mające na celu utrwalenie zasad postępowania z psem oraz budowanie pozytywnych relacji w kontaktach z czworonożnymi przyjaciółmi. To było niezwykle pouczające i przyjemne spotkanie. Dzieci bawiły się doskonale.

 
W Chlebowej Chacie

25 maja uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wycieczce do miejscowości Górki Małe. Tam odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne Chlebową Chatę, gdzie wzięli udział w ciekawych warsztatach. Podczas prezentacji zapoznali się z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądali maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie i obróbce ziarna, poznali proces powstawania masła i twarogu, pozyskiwania miodu. Ciekawostką była próba młócenia cepami, mielenie zboża na żarnach, formowanie oraz wypiek podpłomyków i ich degustacja z masłem, miodem lub smalcem. Dodatkową atrakcją podczas wycieczki była wizyta w galerii ceramiki, w której każdy mógł wykonać sowę z gliny. Nie zabrakło także zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

                                                  

 
Konkurs organizowany przez Radę Rodziców.

 images/stories/Tomiczek_Jolanta/konkursplastyczny.jpg

Regulamin konkursu plastycznego „Szkoła za 100 lat”

 
Zajęcia edukacyjne w obserwatorium

W dniu 21 kwietnia uczniowie klasy V A uczestniczyli w ramach Projektu „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” w  zajęciach edukacyjnych w Obserwatorium Geofizycznym w Raciborzu oraz w Zespole Szkół Mechanicznych. Nasi uczniowie zapoznali się z podstawowymi zjawiskami przyrodniczymi zachodzącymi na Ziemi, dowiedzieli się, w jaki sposób obserwuje się ruchy skorupy ziemskiej. Podczas zajęć w popularnym mechaniku uczniowie „bawili się” elektrycznością. Poznali korzyści płynące z używania  tego rodzaju energii, a także niebezpieczeństwa związane z nieodpowiednim zachowaniem się w pobliżu urządzeń elektrycznych i w czasie burzy.

 
SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY pod hasłem „DZIKIE MARKLOWICE” - regulamin

CELE I TEMATYKA KONKURSU

1.     Organizatorem konkursu jest Urząd Gminy Marklowice oraz Szkoła Podstawowa nr 1.

2.     Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-VI.

3.     Celem konkursu jest:

-         rozwijanie zainteresowań i popularyzacja fotografii wśród uczniów,

-         stwarzanie każdemu uczniowi możliwości i warunków na osiągnięcie sukcesu,

-         promocja pozaszkolnej działalności uczniowskiej,

-         kształcenie postaw proekologicznych, prospołecznych,

-         wzbogacanie poczucia estetyki i piękna,

-         profilaktyka uzależnień- atrakcyjne zagospodarowanie czasu wolnego,

-         prezentacja efektów pracy uczestników konkursu.

Więcej…
 
Historyczne rocznice

Ubiegły tydzień w naszej szkole upłynął pod znakiem historycznych rocznic. We wtorek 5 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy VI A przygotowali krótką uroczystość, która miała przypomnieć naszym uczniom o dzieje Konstytucji, będącą pierwszą w Europie, a drugą na świecie tak liberalną ustawą najwyższą.

W piątek 8 maja upływa 70 rocznica zakończenia II wojny światowej. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami oraz pracownikami szkoły uczcili minutą ciszy pamięć ofiar, którzy ginęli w imię hasła „Za naszą i Waszą wolność’.

W piątek 8 maja uczniowie klas VI mieli okazję poczuć się pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. W naszej szkole obyła się symulacja wyborów prezydenckich. Każdy uczeń klasy VI miał prawo oddać swój głos na kandydata, który startuje na najwyższy urząd w naszym państwie 10 maja. Szkolna Komisja Wyborcza obliczy głosy i wyniki poda w poniedziałek 11 maja. Jesteśmy ciekawi czy nasze typy na „zwycięzcę” pokryją się z ogólnopolskimi wynikami wyborów. Akcja ta ma przygotować naszych uczniów do bycia świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami naszego kraju.

 
Urodziny naszej szkoły

                      9 kwietnia br. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w imprezie integracyjnej pod hasłem „Urodziny naszej szkoły”, która odbyła się w związku z  obchodzonym w tym roku jubileuszem 110 – lecia Szkoły Podstawowej nr 1 w Marklowicach.  Zabawa taneczna prowadzona była przez wodzireja „Klauna Dyzio”. Były tańce, zabawy, konkursy i upominki. Uczniowie mieli także okazję wziąć udział w warsztatach plastycznych, efektem których była praca zbiorowa pt. „Moja szkoła dzisiaj”. Niespodzianką dla wszystkich dzieci był ogromny tort wykonany z muffinek. Nie zabrakło także tradycyjnego „Sto lat” dla solenizantki – naszej szkoły. Impreza została sfinansowana dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Marklowice oraz Rady Rodziców działającej przy naszej szkole. Dziękujemy także wszystkim mamom, które przygotowały przepyszne muffinki.

                                                                            

                 

 
Klasa z klasą - parodia piosenki

W czwartek (05.03 br.) przeprowadzono szkolny konkurs na parodię piosenki. Była to jedna z konkurencji drugiej rundy rozgrywek całorocznego turnieju klas 4- 6 „Klasa z klasą”. Poziom wykonania i kreatywność naszych szkolnych artystów pozytywnie zaskoczyły jury w składzie mgr Sabina Durczok oraz mgr Krzysztof Węglarczyk. Grono pedagogiczne z satysfakcją i często pozytywnym zaskoczeniem obserwowało i oklaskiwało zwłaszcza tych, którzy z na co dzień cichych i wycofanych uczniów zamienili się w prawdziwe „lwy sceniczne”. 

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 5 z 10
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting