Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
Kilka słów o projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem!”

Z dniem 28 września 2016 r. klasy II i III SP 1 Marklowice  zostały zgłoszone do projektu pt. „Zdrowo jem, więcej wiem!” prowadzonego przez fundację BOŚ.  Projekt powstał w odpowiedzi na pojawiający się coraz częściej problem dotyczący nadwagi i otyłości u dzieci. Jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych.

             Do pierwszego etapu, który trwał do 14 listopada przystąpiły klasy 2b i 2c. Projekt wdrażał naszych uczniów nie tylko do samodzielnej pracy, podczas której dzieci poznawały wartości odżywcze owoców i warzyw, ale zachęcał do tego by wprowadzać owoce i warzywa jako stały element diety. Wpływał na zmianę zwyczajów żywieniowych w domu i w szkole, dzięki udziałowi rodziców w zadaniach realizowanych przez dzieci (przygotowywanie zdrowego drugiego śniadania, degustacja). Rozwija twórczą aktywność dzieci poprzez tworzone przez uczniów prezentacje pt. Owoce – Warzywa - CJE!, teatrzyki, redagowane  klasowe pisemka nt. przewagi owoców i warzyw nad słodyczami. Ponad to promuje w szkole tzw. Strefy aktywności, czyli podwórkowe zabawy na świeżym powietrzu. Udział w projekcie spowodował, że w naszej szkole zapachniało zdrowiem.

 

 

 
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystym apelu z okazji ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI. Występ przygotowali uczniowie klasy VI A - Anastazja Czepczor,  Mateusz Musioł, klasy VI B - Natalia Godziek, Martyna Gonsior, Karolina Niemiec, Katarzyna Rejek, Weronika Skurak, Marta Witebska, klasy VI C - Dawid Grym, Karolina Kucharczyk, Wiktoria Rosa pod kierunkiem p. Magdaleny Zawiasy i p. Krzysztofa Węglarczyka.

 
Wycieczka klas II i III

25 i 26 października uczniowie klas II i III wybrali się na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej w Żorach. Lekcja regionalizmu oraz warsztaty artystyczne, w których wzięli udział cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Uczniowie bardzo chętnie włączali się we wszystkie proponowane formy aktywności. Tematem tego spotkania były zapasy na zimę. Uczniowie poznali dawne sposoby przygotowywania warzyw i owoców do przechowywania w zimie, np. suszenie, wekowanie, kiszenie.

 
Spotkanie z policjantem

W czwartek 8 września z całą społecznością szkolną spotkał się policjant, który przypomniał najważniejsze zasady bezpiecznego zachowania na drodze oraz zasady zachowania w kontaktach z nieznajomymi. Każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy. Odblaski ufundowała Gmina Marklowice.

 
Próbny alarm ewakuacyjny

W środę 7 września na terenie szkoły odbył się próbny alarm ewakuacyjny, podczas którego wszyscy uczniowie i nauczyciele przećwiczyli właściwe zachowanie w sytuacji zagrożenia. Wszystko odbywało się pod okiem strażaków z Ochotniczej Straży pożarnej w Marklowicach. Uczniowie mieli także okazję zobaczyć dokładnie wnętrze wozu strażackiego oraz sprzęt strażacki.

 
Kończymy rok szkolny

22 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu, podczas którego dyrektor szkoły w sposób szczególny nagrodził i wyróżnił laureatów ostatnich konkursów, jak również uczniów, którzy aktywnie włączali się w dodatkową działalność szkoły. 24 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015 – 2016. Wszystkim życzymy bezpiecznych, radosnych i pełnych przygód wakacji! Smile Zapraszamy do galerii!

 
Klasy drugie w Ostrawie

21 czerwca klasy drugie wzięły udział w wycieczce integracyjnej do Ostrawy. Tam zwiedzili Muzeum Techniki oraz zoo. Zapraszamy do galerii!

 
FESTYN RODZINNY 2016

16 czerwca 2016 roku w godzinach od 16.00 do 19.00 na terenie naszej szkoły odbyła się impreza środowiskowa  FESTYN RODZINNY 2016 pod hasłem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali wszyscy uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem. Impreza ta organizowana była we współpracy z Radą Rodziców naszej szkoły, która także przygotowała swoje niespodzianki. 

Na wszystkich czekało wiele ciekawych atrakcji: występ artystyczny zespołu wokalnego i gitarowego, występ grupy uczniów grających na keyboardach, zabawy sportowe dla dzieci oraz rodziców, „miasteczko rowerowe”, w którym ruchem kierowali policjanci z Powiatowej i Wojewódzkiej Komendy Policji, pokaz sprzętu straży pożarnej dzięki uprzejmości strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marklowicach, warsztaty z robotyki, malarstwo rodzinne na sztalugach, malowanie twarzy i balonów, warsztaty plastyczno – techniczne „W Chorągiewkowie”, dmuchana zjeżdżalnia, podwórkowa świetlica – gry i zabawy dla najmłodszych, mecz piłki nożnej – uczniowie kontra rodzice, bańki mydlane, stoisko z popcornem i watą cukrową, kraina zabaw dla najmłodszych. W organizację festynu włączył się również Urząd Gminy Marklowice poprzez organizację bezpłatnych badań dla chętnych rodziców, we współpracy z pielęgniarkami z NZOZ „Hipokrates” w Marklowicach. Dodatkowo dzięki ogromnemu zaangażowaniu Rady Rodziców wszyscy skorzystali ze specjalnie przygotowanego na tę imprezę bufetu. Nad przebiegiem festynu czuwali nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Dziękujemy Radzie Rodziców oraz Gminie Marklowice za okazaną pomoc i wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do galerii! Smile

 

 
Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!

Według badań 63% Polaków nie czyta książek. 10 czerwca o 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji, mającej na celu promowanie czytania. O wyznaczonej godzinie uczniowie pod opieką nauczycieli pojawili się na boisku szkolnym. Każdy uczeń miał ze sobą książkę. Akcja polegała na ustanowieniu rekordu czytania w jednym momencie. Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika “Biblioteka w Szkole”. Wraz z uczniami naszej szkoły czytali uczniowie gimnazjum, nauczyciele obu szkół oraz pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Marklowicach.

 
3 Maja

Dnia 4 maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Akademia przyjęła dość nietypowa formę, która była eksperymentem.  Uczniowie prawie wszystkich klas byli zaangażowani w jej organizację. Uroczystość rozpoczęła klas I B odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie klasa IV C wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój polonezem, zatańczonym do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.  Cała akademia przyjęła następnie formę Festiwalu Pieśni Patriotycznej, klasy piąte i szóste śpiewały przygotowane wcześniej pieśni, które powstały na przestrzeni stuleci. Wyśpiewane z ogromnym zaangażowaniem uczciły pamięć naszych przodków. Na koniec cała społeczność szkolna została zaproszona na film – „Lekcja patriotyzmu w klasie IA”. Nad oprawą muzyczną swą pieczę miał pan Krzysztof Węglarczyk, a całość wyreżyserowała pani Magdalena Zawiasa.  

 
Z ekologią za pan brat

W naszej szkole zagadnienia związane z ekologią są bardzo często poruszane i cieszą się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Kwestie te są omawiane na lekcjach przyrody, techniki, edukacji wczesnoszkolnej, podczas szkolnych konkursów, apeli. W kwietniu uczniowie sprzątali teren Marklowic, przygotowali plakaty dotyczące problematyki niskiej emisji „Świat zadymiony ma same złe strony.” Nauczycielka plastyki Pani Tatiana Nowak wraz  z nauczycielem przyrody Panem Krzysztofem Tomasem przygotowali dla klas IV B i IV C wspólne zajęcia pod tytułem „Drugie życie odpadów”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak można wykorzystać powtórnie odpady. Wykonali również rośliny doniczkowe z odpadów, które ozdobiły klasy.


 
Nasza szkoła gościła uczestników III Powiatowego Konkursu z Języka Polskiego

29 kwietnia w naszej szkole odbył się III Powiatowy Konkurs z Języka Polskiego. Konkurs został zorganizowany  pod patronatem Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  w Wodzisławiu Śląskim oraz Wójta Gminy Marklowice. Wzięli w nim udział uczniowie z 23 szkół powiatu wodzisławskiego. Ich zadaniem było rozwiązać test językowo – literacki oraz wykazać się znajomością wskazanych lektur. Komisja, której przewodziła pani Katarzyna Hawel – doradca metodyczny z języka polskiego, wyłoniła trzech laureatów. Uczennica naszej szkoły, Julia Kotula z klasy VI a zgromadziła  największą ilość punktów i zdobyła I miejsce. Gratulujemy tak dużego sukcesu!!! Smile

Wszyscy uczestnicy konkursu na pamiątkę pobytu w Marklowicach otrzymali kubeczki termiczne ufundowane przez Urząd Gminy.

 
„Z matematyką za pan brat”
           W roku 2015/2016 jednym z czterech kierunków polityki oświatowej państwa jest edukacja matematyczna. Działania naszej szkoły od lat wpisują się w ten priorytet, począwszy od czynnościowego nauczania matematyki w klasach młodszych po organizację konkursów matematycznych dla poszczególnych etapów edukacyjnych.

Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” organizowanym przez Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych Kangourou Sans Frontières. Jest on  adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.

Główna idea konkursu, to sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki. W tym roku w konkursie jak zwykle wzięła udział spora grupa uczniów naszej szkoły. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 Od trzech lat w naszej szkole gościmy najlepszych matematyków z klas drugich i trzecich powiatu wodzisławskiego na Powiatowym Konkursie Matematycznym. W tym roku, po raz kolejny uczeń naszej szkoły zajął miejsce na podium, a tym samym zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.  Był to Piotr Lubszczyk z klasy III a, przygotowywany przez panią Jolantę Tomiczek. Piotr, zapalony szachista i uzdolniony matematyk, pokonał 21 uczestników Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego zdobywając maksymalną liczbę punktów, co dało mu I miejsce w województwie śląskim.

 Etap powiatowy poprzedzony  jest w każdej gminie  konkursem gminnym, który również odbywa się w naszej szkole. W tym roku wzięło w nim udział  21 najlepszych matematyków klas drugich i trzecich ze szkół marklowickich.  W Gminnym Konkursie Matematycznym na podium stanęli:

I miejsce – Piotr Lubszczyk, SP 1 klasa III a

II miejsce Jakub Granieczny, SP 1 klasa III b

III miejsce Mateusz Szuścik, SP 1  klasa III a.

 

 
NAJLEPSI W POLSCE

Brzmi trochę nieskromnie, ale tak wyszło… To, co wydawało się nieprawdopodobne jeszcze pół roku temu, stało się faktem. Ogromny sukces uczniów klasy III b naszej szkoły tworzących Teatr Na Cztery Łapy. Ich spektakl pt. „Podwórkowe opowieści” został laureatem pierwszej nagrody w kategorii szkoły podstawowe Ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr 2015/2016. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Nasza klasyka”. Składał się z trzech etapów. W I etapie wojewódzkie jury z TVP Katowice wyłoniło po jednej propozycji w każdej kategorii wiekowej. W II etapie ogólnopolskie jury w składzie: Dominika Ostałowska, Marta Guśniowska,  Zbigniew Dzięgiel, Wojciech Majcherek i Marek Mikos wyłoniło dwanaście finałowych propozycji teatralnych ( po trzy  w każdej kategorii).  W III etapie jury dokonało wyboru najlepszych przedstawień. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 marca w siedzibie TVP w Warszawie, zostały wręczone zwycięzcom nagrody. Aktorzy Teatru Na Cztery Łapy, którzy gościli w Warszawie ze swoją wychowawczynią - opiekunem artystycznym, z pewnym niedowierzaniem, ale zarazem szczęśliwi i dumni odbierali nagrodę z rąk pani Dominiki Ostałowskiej. Za zdobycie I miejsca nasza szkoła otrzymała na „ technologiczne wsparcie i wyposażenie” – 15.000,00 zł.

Więcej…
 
Odpowiedź z Watykanu

Niedawno nasi uczniowie wysłali do Ojca Świętego życzenia z okazji urodzin oraz świąt. Otrzymaliśmy już odpowiedź z Watykanu. Kliknij na zdjęcie i przeczytaj!

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Następna > Ostatnie >>

Strona 7 z 9
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting