Polsko – czeskie warsztaty kulinarne

 

7 września w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne zorganizowane w ramach projektu „PRZYJAZNE SPOTKANIA DLA DUCHA I CIAŁA”. Projekt ten realizowany jest poprzez udział w Programie Operacyjnym Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE. Koordynatorem spotkania była p. Wioleta Dudziak – Radecka. W działania zaangażowali się także: p. Dorota Muczyń, p. Ewa Koniusz, p. Katarzyna Czerwińska, p. Karolina Kowol, p. Marcin Suchecki oraz grupa nauczycieli z Czech. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas II a, b, III a, b naszej szkoły oraz grupa uczniów ze Stonavy. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie wybranej przez siebie potrawy. 

Po przygotowaniu produktów zgodnie z przepisami dzieci zabrały się do pracy wspólnie przygotowały:

Klasa II a – babcine soki

Klasa II b – sałatki warzywne i owocowe z ogrodu

Klasa III a – kiełbaski śląskie

Klasa III b – śląskie rogaliki drożdżowe z marmoladą

Grupa ze Stonavy – stonavskie jeże (koreczki w kapuście)

Wszystkie działania odbywały się pod kierunkiem wychowawców. Pomocą służyły także mamy naszych uczniów. Z ich kulinarnych doświadczeń wszyscy chętnie skorzystaliśmy. Kuchennym eksperymentom przyglądał się oczywiście miś – maskotka naszego projektu. Po przygotowaniu potraw odbyła się ich prezentacja. Reprezentanci klas przedstawili wszystkim obecnym produkty, narzędzia kuchenne oraz sposób wykonania swojej potrawy. Wszyscy uczestnicy warsztatów wzięli udział w degustacji. Dzieci chętnie się częstowały, a ich opinie na temat soków, sałatek, szaszłyków i rogalików były bardzo pozytywne. Wszystkim wszystko smakowało! Po ciężkiej pracy i degustacji przyszedł czas na sportową zabawę. Uczniowie wzięli udział w międzynarodowych zawodach sportowych, a ruch jest najlepszą formą wspólnej dziecięcej zabawy. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację warsztatów kulinarnych. Już niedługo w październiku czeka nas festyn – podsumowanie polsko – czeskiej współpracy. W naszej galerii prezentujemy nie tylko fotoreportaż z przebiegu warsztatów, ale także prace uczniów klas III pt. „Dziecięca przyjaźń polsko – czeska”. Zapraszamy do galerii!

 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting