Międzynarodowy obóz w Wiśle

 W SP1 trwa realizacja projektu współpracy transgranicznej, należącego do inicjatyw wspólnotowych INTERREG IIIA „ Marklowice – Stonava – świat dziecięcej fantazji i zabawy”. Podstawowym zadaniem realizowanych działań jest promowanie wśród dzieci idei partnerstwa i przyjaźni poprzez zacieśnienie wzajemnych kontaktów we wspólnych przedsięwzięciach artystycznych, sportowych i kulturalnych. Najlepszą okazją ku temu był zorganizowany przez SP1 wyjazd grupy polskich i czeskich dzieci do Wisły Malinki. Właśnie tam w pensjonacie „Uśmiech” przez kilka dni trwał obóz artystyczno - sportowy pod hasłem „DZIECIĘCA KRAINA FANTAZJI I ZABAWY”. 

Kierownikiem obozu był dyrektor p. Bogdan Szczotok, któremu towarzyszyli: Wioleta Dudziak – Radecka (koordynator projektu), Katarzyna Czerwińska, Tatiana Nowak, Elżbieta Sacharuk, Jarosław Musiolik oraz grupa opiekunów z Czech.  Wspólny pobyt w Wiśle to czas spędzony bardzo aktywnie. Dzieci zwiedziły Muzeum Beskidzkie w Wiśle, gdzie zobaczyły stałą wystawę dotyczącą historii regionu, przedstawiającą między innymi wnętrze tradycyjnej izby góralskiej oraz zabytkowe sprzęty domowe. Prawdziwą atrakcją był pobyt w Chlebowej Chacie. Tu dzieci poznały podstawowe zboża i dawniej używane maszyny, proces powstawania masła i twarogu. Młóciły cepami i mieliły zboża na ziarna, formowały i wypiekały podpłomyki. Wszystko było zakończone degustacją podpłomyków z masłem, miodem lub smalcem. Dodatkowo dzieci zwiedziły Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej, gdzie zobaczyły ciekawą ekspozycję przyrodniczą, przedstawiającą roślinność i zwierzęta lasów Beskidu Śląskiego. Prawdziwe zwierzęta towarzyszyły uczestnikom obozu podczas pobytu w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu. Dużą atrakcją była możliwość ich karmienia. Obóz to nie tylko wycieczki. Wiele miłych chwil wszyscy spędzili w samym ośrodku bądź na terenie, który go otaczał. Każdego dnia opiekunowie organizowali  różnego rodzaju zajęcia: teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne i sportowe. Dzieci nabyły wiele nowych umiejętności, wykonały ciekawe prace. Każda chwila była zaplanowana. Wieczory przebiegały pod hasłem „wieczorny kominek”. Przygotowano dyskoteki, ogniska, konkursy, zabawy i wieczór karaoke, podczas którego każdy mógł zaśpiewać swoją ulubioną piosenką.  Dużym przeżyciem był udział w czterogodzinnej pieszej wędrówce Doliną Białej Wisełki z przewodnikiem. Wszyscy byli bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni, że podołali wyzwaniu. Podczas MIĘDZYNARODOWEGO OBOZU INTEGRACYJNEGO polscy i czescy uczniowie wspólnie przygotowywali się do przedstawienia teatralnego, ćwiczyli układy taneczne, piosenki, przygotowywali prace plastyczne, jak również wzięli udział w międzynarodowej olimpiadzie sportowej. Efekty swoich działań zaprezentują podczas EUROFESTYNU, imprezy środowiskowej będącej oficjalnym  podsumowaniem realizowanego projektu.   Projekt finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, środków budżetu państwa i środków własnych szkoły.  ZAPRASZAMY DO GALERII !!!

 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting