„JA I MOJA BIBLIOTEKA”

2015/2016

ROK OTWARTEJ SZKOŁY

To szkoła, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne.

Potrafi korzystać z tego, co ją otacza.

         Jako wychowawczyni klasy pierwszej postanowiłam kontynuować rozpoczętą już w przedszkolu przygodę z książką moich nowych uczniów i wpisać na trwałe w kalendarz klasowych wydarzeń spotkania w Gminnej Bibliotece. Tak zrodził się pomysł cyklicznych spotkań, podczas których moi wychowankowie mieliby poznać  legendy i baśnie związane  z Marklowicami, Polską i jej sąsiadami.

Cały projekt podzielony jest na trzy etapy:

I etap – klasa pierwsza – poznanie historii Marklowic;

II etap – klasa druga – poznanie legend najbliższej okolicy i miast Polski;

III etap – klasa trzecia – poznanie legend i baśni krajów sąsiadujących z Polską.

         W trakcie spotkań wybrane legendy i baśnie czytać będą dzieciom znane postacie Marklowic, czytanym tekstom towarzyszyć będzie rozmowa, quizy i konkursy oraz tworzona na bieżąco mapa legend.
Dzięki temu projektowi dzieci rozwijać będą swoje zainteresowania czytelnicze, poszerzą swoją wiedzę, otworzą się na świat literatury dziecięcej, spotkają się z żywym słowem pisanym, poznają ważne postacie dla swojej miejscowości. Na zakończenie każdego ze spotkań uczniowie będą wypożyczać   samodzielnie wybrane książki .                                                                                                                    

           Za nami już pierwszy  etap, czyli  „O MARKLOWICACH DZIECIOM CZYTANE”.  To trzy spotkania, zorganizowane wspólnie z panią Jolantą Węglorz i Moniką Kroemer-Krypczyk. Na pierwszym spotkaniu dzieci poznały pierwszą część książeczki o Marklowicach napisaną przez panią Ewę Winkler pod tytułem „Dawne czasy”. Historię dawnych Marklowic przeczytała im znana ze swej społecznej działalności pani Czesława Somerlik. Na drugim spotkaniu z kolejną częścią - „Znaki są ważne” zapoznała dzieci pani Aleksandra Wieszołek, będąca ilustratorką opowieści o herbach i znakach.  Ostatnia część opowieści o rodzinnej miejscowości  - „Jest takie miejsce” została przeczytana przez panią wicedyrektor naszej szkoły, rodowitą marklowiczankę – Wiesławę Szlachtę. Dotyczyła ona współczesnych czasów – dzieci miały możliwość zobaczyć jak rozwijały się Marklowice w ostatnim 25 – leciu. Spotkania w klasie pierwszej zakończyły się udziałem w konkursie plastyczny „Wymarzone Marklowice” organizowanym przez Bibliotekę Gminną  wraz z Urzędem Gminy z okazji 25 – lecia reaktywowania Gminy Marklowice. Zapraszamy do galerii!

                Wioleta Dudziak-Radecka

 

 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting