NAJLEPSI W POLSCE

Brzmi trochę nieskromnie, ale tak wyszło… To, co wydawało się nieprawdopodobne jeszcze pół roku temu, stało się faktem. Ogromny sukces uczniów klasy III b naszej szkoły tworzących Teatr Na Cztery Łapy. Ich spektakl pt. „Podwórkowe opowieści” został laureatem pierwszej nagrody w kategorii szkoły podstawowe Ogólnopolskiego Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr 2015/2016. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem „Nasza klasyka”. Składał się z trzech etapów. W I etapie wojewódzkie jury z TVP Katowice wyłoniło po jednej propozycji w każdej kategorii wiekowej. W II etapie ogólnopolskie jury w składzie: Dominika Ostałowska, Marta Guśniowska,  Zbigniew Dzięgiel, Wojciech Majcherek i Marek Mikos wyłoniło dwanaście finałowych propozycji teatralnych ( po trzy  w każdej kategorii).  W III etapie jury dokonało wyboru najlepszych przedstawień. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 marca w siedzibie TVP w Warszawie, zostały wręczone zwycięzcom nagrody. Aktorzy Teatru Na Cztery Łapy, którzy gościli w Warszawie ze swoją wychowawczynią - opiekunem artystycznym, z pewnym niedowierzaniem, ale zarazem szczęśliwi i dumni odbierali nagrodę z rąk pani Dominiki Ostałowskiej. Za zdobycie I miejsca nasza szkoła otrzymała na „ technologiczne wsparcie i wyposażenie” – 15.000,00 zł.

 

To ogromne wyróżnienie, które spotkało Teatr Na Cztery Łapy to dowód na to, że warto mieć pasje i marzenia, bo dzięki pasjom, popartym często ciężką pracą spełniają się marzenia, nawet te najbardziej nieprawdopodobne.

       A w jaki sposób rozpoczęła się przygoda z teatrem w naszej szkole? Zaczęło się, jak to na ogół bywa, zupełnie zwyczajnie… Tym razem od pomysłu wychowawczyni na integrację i wszechstronny rozwój klasy. I od możliwości pozyskania przez szkołę prawdziwego fachowca. A to z kolei było możliwe dzięki zrozumieniu i wsparciu dyrekcji szkoły i władz naszej gminy. Nad wszystkim czuwała ponadto Boża Opatrzność.

Teatr Na Cztery Łapy powstał w X 2013 r. Tworzą go uczniowie klasy III b, mający różne zdolności i zainteresowania, którzy pod kierunkiem profesjonalisty: instruktora i reżysera teatralnego - pani Izabeli Karwot i pod opieką swojej wychowawczyni-Joanny Hofman-Beśki, poznają tajemnice teatru. Swoją przygodę z teatrem zapoczątkowali w klasie pierwszej. Uczestniczą raz w tygodniu w warsztatach teatralnych w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Poprzez zabawę w teatr rozwijają swoją wyobraźnię, wrażliwość, inwencję twórczą, kreatywne myślenie oraz piękną, poprawną mowę. Uczą się ruchu scenicznego, współdziałania w grupie, odpowiedzialności za swoje działanie, jak również szacunku dla pracy kolegów, pokory, panowania nad sobą i cierpliwości.                                                      Teatr Na Cztery Łapy debiutował na scenie DK w Rybniku - Boguszowicach w spektaklu pt.”Calineczka”, grając  dla szerokiej publiczności w ramach Bajkowej Niedzieli. Wystąpił również dla szkolnych kolegów w mikołajkowym upominku i dla dzieci ze świetlicy środowiskowej, a także dla rodziców i dziadków spotykając się zawsze z bardzo ciepłymi życzliwym przyjęciem. Dla młodych aktorów jest to ważne potwierdzenie tego, że ich „zabawa w teatr” daje radość również innym. Warto przypomnieć, że spektakl ten również odniósł  sukces:  otrzymał główną nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych „Przestrzeń Wyobraźni” i Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Czerwionce Leszczynach.  Spektakl pt.”Podwórkowe opowieści” jest drugim spektaklem zespołu.

     Sukcesy Teatru Na Cztery Łapy to również dowód na to, że warto wspierać takie działania. I za to wsparcie zespół gorąco wszystkim dziękuje!

   Niebawem zamieścimy szersze relacje z wycieczki do Warszawy, w której uczestniczył Teatr Na Cztery Łapy przy okazji odbioru nagrody.

 

 

 
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting