Comenius
Wizyta naszych gości ze Słowacji

W dniach 17-19 września gościliśmy uczniów i nauczycieli ze szkoły w Presovie na Słowacji. W środę uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, które prowadził pedagog szkolny pan Jarosław Musiolik. W czwartek grupa uczniów i nauczycieli wyjechała na wycieczkę do kopalni Guido w Zabrzu oraz zwiedziła największą w Polsce wystawę budowli z klocków Lego.

Dziękujemy państwu Dolnik, Dudek, Gasztold, Kocuper, Krypczyk, Kryst, Marcol, Nagrodzkim, Sitek oraz Strzałkowskim za ugoszczenie i opiekę nad dziećmi.

                                      

 
Wizyta w Estoni
Pod koniec maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wyjechali do Estonii w ramach Programu Comenius. Było to ostatnie spotkanie z partnerami z Austrii, Hiszpanii, Irlandii oraz Estonii. Podsumowano 2-letnią współpracę szkół, omówiono sposoby promocji wypracowanych efektów pracy uczniów oraz nauczycieli. Uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych przez estońskiego partnera mających na celu poznanie kultury kraju oraz podwyższenie umiejętności komunikacji w języku angielskim. Zwiedziliśmy ciekawe pod względem przyrodniczym, historycznym oraz kulturowym miejsca tego wciąż mało popularnego w Polsce kraju. Więcej znajdziecie w galerii oraz na stronie  Projektu.
 
 

 
Konkurs

Podczas szkolnej dyskoteki rozstrzygnięto konkurs na najciekawszą maskę karnawałową, nakrycie głowy związane z krajami partnerskimi Programu Comenius. Konkurs został zdominowany przez uczniów klasy V C, którzy najliczniej zaangażowali się w rywalizację. Nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami podczas dyskoteki wybrali najciekawsze projekty. Oto zwycięzcy: Roksana Burket (IV A), Patrycja Spodniewska(IV B), Hanna Klimek, Agata Styl, Patrycja Dziura, Georginia Kłapsia, Patrycja Mędygrał(V C), Sara Dźwigał(VI A), Ada Barteczko(VI B). Nagrody, rozmówki polsko-angielskie zostały ufundowane przez Radę Rodziców naszej Szkoły.

 

 


 

 
Nasi goście

 


 

W dniach 15-19 października nasza szkoła gościła uczniów i nauczycieli z partnerskich szkół Programu Comenius. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem gości z całą społecznością naszej szkoły.  Uczniowie pod opieką pani mgr Ewy Skupień odśpiewali hymn projektu. Pani mgr Tatiana Nowak wraz z uczniami przygotowała wyjątkowy pokaz mody inspirowany krajami partnerskimi. Stroje i oryginalne nakrycia głowy wykonane zostały z odpadów, gdyż jednym z celów projektu jest edukacja ekologiczna. Po oficjalnej części nasi goście zwiedzili szkołę, obserwowali zajęcia lekcyjne. Dla uczniów przygotowano zajęcia integracyjne, które prowadziła pani mgr Mirela Szymczak. Poza naszą placówką partnerzy zwiedzili Publiczne Przedszkole w Marklowicach oraz uczestniczyli w spotkaniu z władzami naszej Gminy.

W ramach poznawania kultury i historii krajów partnerskich zwiedziliśmy Kraków oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Kolejny dzień wizyty upłynął w Rezerwacie Żubrowisko w Jankowicach. Mogliśmy poznać historię żubrów na ziemiach polskich. Pod opieką pracownika nadleśnictwa odbyliśmy pieszą wycieczkę, podczas której dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje las.

Wizyta Comeniusa okazała się  wspaniałą lekcją doskonalenia umiejętności językowych  dla naszych uczniów i nauczycieli.  Partnerzy z Austrii, Hiszpanii, Irlandii
i Estonii wyjechali bardzo zadowoleni,  pod wrażeniem  polskiej gościnności.

Więcej możecie zobaczyć na stronie projektu.

 
Hiszpania
Na początku maja uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się z przyjaciółmi z innych szkół uczestniczących w Programie Comenius. Byliśmy gośćmi hiszpańskiej szkoły Colegio Publico Xentiquina w Lieres-Solvay. W ciągu kilku dni wizyty poznaliśmy szkołę, przedstawiliśmy przygotowane przez uczniów projekty. Sami uczniowie mogli nawiązać kontakty z rówieśnikami  z partnerskich szkół. Wspólnie zasadziliśmy na terenie szkoły „Dąb przyjaźni’ mający symbolizować nasze partnerstwo w projekcie. Hiszpańska placówka od kilku lat należy do sieci szkół realizujących projekty ekologiczne dotyczące recyklingu. Jak podczas każdej wizyty mogliśmy spróbować specjałów miejscowej kuchni. Gospodarze zorganizowali kilka wycieczek, podczas których poznaliśmy  ten piękny region Hiszpanii. Zwiedziliśmy Oviedo,  stolicę prowincji Asturia, okolice szkoły oraz  tereny rekreacyjne nad morzem.  
Podczas wyjazdu  omówiliśmy również przygotowania do październikowej wizyty w naszej szkole.  Więcej zobaczycie w fotogalerii.
 
Tydzień ziemi
W dniach 20-27 kwietnia w naszej szkole odbyła się kolejna edycja  „Tygodnia Ziemi ″ pod hasłem „Nasza Ziemia, Nasz Dom”.
Impreza rozpoczęła się wycieczką klas piątych do Koksowni „ Radlin”. Tutaj uczniowie zapoznali się z procesem produkcji koksu oraz innych substancji, które możemy wykorzystywać w życiu codziennym. Dowiedzieliśmy się, że węgiel służy nie tylko jako opał do ogrzewania domów.
W czasie kolejnej wycieczki zwiedziliśmy Oczyszczalnie Ścieków w Czyżowicach Karkoszce. To tutaj będą oczyszczane ścieki z terenu Marklowic. Pracownicy zakładu pokazali jaką drogę muszą przebyć ścieki z naszych domów aby nie stanowiły zagrożenia dla życia w rzekach.
Podczas wizyty w Sortowni Odpadów Służb Komunalnych Wodzisławia Śląskiego zapoznaliśmy się z procesem segregacji odpadów i ich przygotowaniem do przetworzenia na inne przedmioty codziennego użytku.
 Zakończeniem Tygodnia było wspólne malowanie przez uczniów klas czwartych i piątych plakatów o tematyce ekologicznej.
 
Irlandia

W dniach 13-18 marca uczniowie klas szóstych i nauczyciele gościli w Scoil Mhuire w irlandzkim Latton. Była to kolejna wizyta w partnerskiej szkole w ramach Projektu Comenius. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez grono pedagogiczne oraz rodziny, u których mieszkały uczennice.
Gospodarze przywitali nas występami artystycznymi, prezentującymi piosenki i tańce Zielonej Wyspy. Sami również mogliśmy nauczyć się tańczyć, co okazało się niełatwym zadaniem.
 Jednym z wielu interesujących punktów wizyty był pokaz ptaków drapieżnych.
Podczas wizyty uczniowie partnerskich szkół przedstawili przygotowane wcześniej prezentacje
o Irlandii. Wybraliśmy również logo projektu spośród prac wykonanych przez uczniów. Omówiliśmy również dalszą realizację zaplanowanych działań.
Uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych, zapoznając się z systemem edukacji
w Irlandii. Byliśmy  z wizytą w pobliskim żłobku i przedszkolu. Nasi uczniowie podczas zajęć wykonywali ozdoby związane z dniem Świętego Patryka. W ostatnim dniu pobytu w Irlandii obejrzeliśmy w Monaghan paradę z okazji Dnia Świętego Patryka.

 Wyjazd sfinansowany w całości ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu " Uczenie sie przez całe życie". Odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 

 
Kolejna wizyta

Po listopadowej wizycie w partnerskiej szkole w austriackim Pöls zostały wspomnienia, pamiątki oraz zdjęcia , które można zobaczyć na stronie internetowej szkoły oraz Projektu. Obecnie uczniowie klas 4-6 przygotowują się do marcowej wizyty w Irlandii. Przygotowują wystawę oraz prezentacje multimedialną dotyczącą Zielonej Wyspy. Ogłoszony został również konkurs na logo projektu, który zostanie rozstrzygnięty podczas spotkania partnerskich szkół w Irlandii. Prace te koordynują Pani Tatiana Nowak, Pan Marek Skupiń oraz  szkolny koordynator Projektu Pan Krzysztof Tomas. Pod opieką nauczycielek języka angielskiego Pani Patrycji Fojcik oraz Pani Aleksandry Widery uczniowie piszą listy do rówieśników w partnerskich szkołach. Podsumowaniem wizyty po powrocie będzie wystawa zorganizowana w szkole oraz spotkanie z uczniami i rodzicami.

 Wyjazd sfinansowany w całości ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu " Uczenie sie przez całe życie". Odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 
Austria

 

W dniach 14-18 listopada w austriackim Pöls odbyło się spotkanie przedstawicieli  partnerskich szkół  w ramach projektu Building Bridges-European Learning Community, realizowanego w ramach programu Comenius-Uczenie się przez całe Życie.  Naszą szkołę  reprezentowali : dyrektor szkoły –Bogdan Szczotok, szkolny koordynator projektu - Krzysztof Tomas, Marek Skupiń - zajmujący się stroną internetową projektu , Karol Pawlas oraz sześcioro uczniów klas piątych. Na spotkanie przybyli również partnerzy z Irlandii i Hiszpanii.
Zostaliśmy serdecznie przywitani przez uczniów austriackiej szkoły, którzy przygotowali  prezentację o swojej miejscowości i placówce. Również nasi uczniowie oraz dzieci z Irlandii zaprezentowały prace związane z  realizacją projektu. Szkolni koordynatorzy omówili dotychczasową realizację  zadań projektowych oraz zaplanowali następną  wizytę w Irlandii.
W czasie pobytu w Austrii wzięliśmy udział w zajęciach lekcyjnych, zwiedziliśmy  inne placówki oświatowe oraz spotkaliśmy  się  z wiceburmistrzem Pöls, panem Gernotem Esserem.
Mogliśmy zakosztować regionalnej kuchni oraz zaobserwować miejscowe zwyczaje.Do atrakcji wyjazdu można zaliczyć także: zwiedzanie Kopalni Srebra w Oberziring, Planetarium w Judenburgu oraz przepięknych terenów rekreacyjnych wokół miejscowości. Więcej informacji o naszej wizycie oraz realizowanym projekcie możecie znaleźć w galerii oraz na stronie projektu.

 Wyjazd sfinansowany w całości ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu " Uczenie sie przez całe życie". Odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 
Seminarium kontaktowe w Bilbao

 

W dniach 15-19 listopada nauczyciel naszej szkoły mgr Krzysztof Tomas przebywał na seminarium kontaktowym w Bilbao, w Hiszpanii. Tytuł seminarium: Promoting enterpreneurship and learning communities. Challenges of the school in the XXI century. Celem spotkania było nawiązanie współpracy między szkołami mającymi podobne pomysły na realizację różnorakich szkolnych przedsięwzięć. Nauczycielowi naszej szkoły udało się nawiązać współpracę ze szkołami z następujących krajów: Estonia, Łotwa, Turcja, Austria, Hiszpania i Irlandia. Przedstawiciele w/w szkół stworzyli szkielet projektu, który po szczegółowym dopracowaniu i akceptacji przez odpowiednie Agencje Narodowe zamierzają realizować w ciągu 2 lat, poczynając od roku szkolnego 2011/2012. 

 Wyjazd sfinansowany w całości ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu " Uczenie się przez całe życie". Odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Komisja Europejska nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

 


Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting