Pierwsze uczniowskie doświadczenia
Palcem po mapie

 

 

18 grudnia dobiegł końca pierwszy etap projektu „Pierwsze uczniowski doświadczenia drogą do wiedzy”, który odbywał się w klasie II a pod kierunkiem wychowawczyni Wiolety Dudziak-Radeckiej. Na popołudniowym spotkaniu zebrali się uczniowie i ich rodziny. Pokaz efektów projektu miał charakter podróży dzieci i rodziców po miejscach, które „zwiedzili” uczniowie w trakcie spotkań. Gdy zawiadowca stacji dał sygnał odjazdu, ruszył pociąg, którego trasa biegła przez  Marklowice, następnie Europę, Afrykę, Amerykę i Azję, by unieść się w kosmos i tajemniczy świat magii. Rodzice mieli okazję poznać w swobodnych i twórczych inscenizacjach życie Indian, Afrykańczyków oraz zobaczyć spotkanie pierwszego stopnia Ziemianina z Kosmitą. Dzieci prezentowały się poprzez własne, autorskie wypowiedzi na temat minionych wydarzeń. Rodziców szczególnie zachwyciła „Symfonia łąkowa”, którą stworzyły dzieci, poprzez naśladowanie odgłosów przyrody. Wielkie brawa dostali magicy, którzy poprzez „czary” sprawili, że na wodzie rozwinął się papierowy kwiat, uniosła w powietrzu łyżeczka a wiatraczek kręcił się bez użycia widzialnej siły. Nie zabrakło też zadań dla rodziców, którzy musieli zaliczyć test na prawdziwego Indianina przeprowadzając swoje oślepione słońcem dziecko przez most wiszący nad rwącą rzeką, przejść przez pajęczynkę, tak by nie poruszyć dzwoneczków, przyporządkować kraje Unii Europejskiej do konturów, oraz wprawić w ruch maleńką planetę na potężnej chuście animacyjnej. Spotkanie zakończyło się kolędowaniem i słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców oraz dzieci, które w tajemnicy upiekły dla nich świąteczne, czekoladowe ciasto.  Nie zabrakło  też upominków świątecznych dla dzieci i rodziców. Zapraszamy do galerii

 
Wyjechali na nietypową wystawę „W afrykańskich wioskach”

W ramach realizacji   projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” uczniowie klasy II a

wraz z wychowawczynią – p. Wioletą Dudziak – Radecką wyjechali do Muzeum w Żorach na nietypową wystawę  

„W afrykańskich wioskach”.  Dzieci miały okazję poznać życie codzienne plemion Afryki zachodniej –

Somba i Dogon.

Wystawa ta zachwyciła nas swoją naturalnością i bogactwem eksponatów, dzięki czemu poczuliśmy się jak w prawdziwej afrykańskiej wiosce. Mogliśmy zobaczyć typowe budowle tych plemion: chatę, do której każdy z nas wszedł, spichlerze, warsztat tkacki oraz warsztat wyplatacza koszy. Bardzo zaciekawiły nas przedmioty codziennego użytku, których mogliśmy dotknąć. Były one wykonane z tykwy, drewna oraz  gliny. Wyrobem garnków w tych plemionach zajmują się kobiety, co nie przeszkodziło naszym kolegom spróbować swoich sił w tej trudnej profesji. Jak się okazało, lepienie z gliny było zadaniem  bardzo trudnym, nie tylko dla nich.  Nieco łatwiejsze okazało się granie na afrykańskich instrumentach muzycznych – graliśmy na bębnach, harfach, cymbałach i grzechotkach. Magiczne maski, które mogli nosić tylko mężczyźni zaintrygowały nas tak bardzo, że postanowiliśmy wykonać podobne na zajęciach w szkole”

 

Zapraszamy do galerii

Uczniowie klasy II a i wychowawczyni

 

 
PROJEKT „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”

   

I ETAP realizacji projektu

Nasza szkoła w roku szkolnym 2008/2009 przystąpiła do realizacji projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Koordynatorem projektu w tym roku szkolnym jest p. Wioleta Dudziak – Radecka. Głównym celem jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia.

Więcej…
 


Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting